REKLAMA

Kukiz'15: W końcu Polska pokazała, że nie toleruje banderyzmu

 • Autor: PAP/AT
 • 26 stycznia 2018 15:38
Kukiz'15: W końcu Polska pokazała, że nie toleruje banderyzmu Nie można stawiać znaku równości między Ukraińcem a banderowcem - powiedział poseł Kukiz'15 (Tomasz Rzymkowski, fot.facebook.com/tomasz.rzymkowski)

To dla nas, jako klubu Kukiz'15, bardzo szczęśliwy dzień, bo Sejm właśnie uchwalił naszą ustawę o penalizacji banderyzmu - powiedział poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski.

 • W piątek (26 stycznia) Sejm uchwalił nowelizację ustawy o IPN.
 • Zakłada ona m.in. kary więzienia do lat 3 za słowa typu "polskie obozy śmierci" oraz za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.
 • W końcu Polska będzie dumnym krajem, gdzie nikt nie będzie nas obrażał, ani podważał oczywistej prawdy historycznej - skomentował Rzymkowski.
 • Jego zdaniem to krok milowy w unormowaniu relacji między Polską a Ukrainą.

W piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o IPN. Zakłada ona m.in. kary więzienia do lat 3 za słowa typu "polskie obozy śmierci" oraz za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Drugie czytanie projektu zmian m.in. w ustawie o IPN - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu po ponad rocznej przerwie odbyło się w Sejmie w czwartek wieczorem. Projekt przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Część przepisów dotyczących m.in. zbrodni ukraińskich nacjonalistów zaproponowali posłowie Kukiz'15. Podczas prac w Sejmie projekt poparły kluby PiS, Kukiz'15 i PSL. Platforma Obywatelska krytykowała te propozycje.

"To dla nas, jako klubu Kukiz'15, bardzo szczęśliwy dzień, bo Sejm właśnie uchwalił naszą ustawę o penalizacji banderyzmu" - oświadczył poseł Kukiz'15 Tomasz Rzymkowski podczas konferencji prasowej w Sejmie. Jak mówił, regulacja dotyczy zadań IPN nakierunkowanych na "ściganie", które teraz - oprócz zbrodni komunistycznych, nazistowskich i niemieckich - dotyczyć będą także zbrodni ukraińskich nacjonalistów i formacji kolaborujących z III Rzeszą. Jego zdaniem "ta regulacja była bardzo potrzebna". "W końcu Polska będzie dumnym krajem, gdzie nikt nie będzie nas obrażał, ani podważał oczywistej prawdy historycznej" - powiedział Rzymkowski.

Podkreślił też, że jego ugrupowanie "chce dobrych relacji polsko-ukraińskich". "Uważamy, że nie można stawiać znaku równości między Ukraińcem a banderowcem" - podkreślił. Jego zdaniem ta ustawa "to krok milowy w unormowaniu relacji między Polską a Ukrainą; w końcu państwo polskie powiedziało, że nie toleruje banderyzmu".

Nowelizacja wprowadza do ustawy przepisy, które mają umożliwić wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów (także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką).

W nowelizacji ustawy o IPN zapisano definicję takich zbrodni. Są to "czyny popełnione przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1925-1950, polegające na stosowaniu przemocy, terroru lub innych form naruszania praw człowieka wobec jednostek lub grup ludności". Wskazano również, że taką zbrodnią był udział ukraińskich nacjonalistów w eksterminacji Żydów i popełnione przez nich ludobójstwo na obywatelach II RP na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Ponadto nowelizacja wprowadza karę grzywny lub karę do trzech lat więzienia za słowa typu "polskie obozy śmierci". Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni" .Ustawa zakłada także możliwość wytaczania za takie sformułowania jak "polskie obozy śmierci" procesów cywilnych, m.in. przez organizacje pozarządowe i Instytut Pamięci Narodowej. Odszkodowanie lub zadośćuczynienie będą przysługiwać Skarbowi Państwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • Krynicki 2018-01-26 16:42:44
  "Platforma Obywatelska krytykowała te propozycje" - a co to lub kto jest Platforma Obywatelska ??, kiedyś był jakiś Tusk chyba to jakiś związek z tym PO , ale teraz to chyba jakieś nazwa koła emeryckiego w Żylinie .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA