REKLAMA

Kukiz'15 wraca z pomysłem Sędziego Pokoju. Prace ruszą na jesieni

  • Autor: PAP/GP
  • 31 lipca 2017 10:02
Kukiz'15 wraca z pomysłem Sędziego Pokoju. Prace ruszą na jesieni Poseł Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz (fot.:youtube.com)

Kukiz'15 ma jeden sztandarowy projekt, jeżeli chodzi o reformę sądownictwa tj. wprowadzenie instytucji Sędziego Pokoju; z pewnością nad takim projektem będziemy pracować od razu po wakacjach - poinformował w poniedziałek (31 lipca) poseł Kukiz'15 Adam Andruszkiewicz.

Wypowiedź posła Kukiz'15 byłą podyktowana decyzją Andrzeja Dudy o wecie wobec propozycji sądowych PiS. Andruszkiewicz odniósł się do sprawy w Polskim Radiu 24. Stwierdził, że prezydent postąpił dobrze, bo zatrzymał przelew krwi na ulicach. Zdaniem posła Kukiz'15 to jest bardzo mocna diagnoza, aczkolwiek jej nie można ostatecznie wykluczyć.

- W ostatnim czasie, moim zdaniem, media prywatne, zwłaszcza te, które są nieprzychylne rządowi, tworzyły rzeczywiście taki klimat medialny w Polsce. Zresztą wchodząc na niektóre portale, czy odpalając niektóre telewizje można było mieć wrażenie, jakby w Polsce był ogłoszony stan wojenny. (...) To jest groteska pewnej miary - ocenił Andruszkiewicz.

Andruszkiewicz dopytywany o to, co Kukiz'15 powie podczas zapowiadanych przez prezydenta konsultacji ws. reformy sądownictwa, powiedział, że ugrupowanie ma jeden sztandarowy projekt, tj. wprowadzenie instytucji Sędziego Pokoju.

- Chodzi o sędziego, który mógłby być wybierany w wyborach np. samorządowych, w wyborach powszechnych lokalnych. I na przykład takimi Sędziami Pokoju mogliby być młodzi prawnicy, którzy rozstrzygaliby w takich drobnych sprawach dla Polaków. By może z takich właśnie sędziów z wyboru, którzy musieliby się cieszyć zaufaniem lokalnej społeczności - byliby przez nich wybierani w małych okręgach, co powoduje, że byliby znani, ich decyzje też byłyby komentowane lokalnie - tacy sędziowie moim zdaniem mogliby w przyszłości stworzyć bardziej propaństwową niż jakąś tam quasi-partyjną elitę sędziowska - mówił Andruszkiewicz.

- Z pewnością nad takim projektem będziemy od razu po wakacjach pracować - dodał.

"Otwarty Dialog"

Andruszkiewicz pytany był również o sprawę Fundacji Otwarty Dialog.

W ubiegły piątek, w czasie, gdy trwały protesty przeciwko procedowanej przez parlament ustawie o Sądzie Najwyższym oraz dwóm uchwalonym wcześniej nowelizacjom dotyczącym Krajowej Rady Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych, przewodniczący Rady Fundacji Otwartego Dialogu Bartosz Kramek opublikował na Facebooku wpis zatytułowany "Niech państwo stanie: wyłączmy rząd!". Zawiera on listę 16 propozycji działań, mających - według Kramka - na celu powstrzymanie "zamachu PiS na rządy prawa w Polsce", inspirowanych m.in. jego doświadczeniami z ukraińskiego Euromajdanu.

Poseł Kukiz'15 poinformował, że osobiście złożył w tej sprawie interpelację do rządu z prośbą o kontrolę fundacji, ponieważ przewodniczący Rady Fundacji Otwartego Dialogu wprost wydał tekst, taką instrukcje "wyłączmy rząd", gdzie wprost nawoływał do obalenia rządu, do paraliżu państwa, do niepłacenia podatków, do nieposłuszeństwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA