REKLAMA

Kukiz'15 złożył projekt nowelizujący prawo drogowe: kontrolowany mógłby nagrywać kontrolę

 • Autor: PAP/JS
 • 25 października 2016 16:27
Kukiz'15 złożył projekt nowelizujący prawo drogowe: kontrolowany mógłby nagrywać kontrolę Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym policja miałaby obowiązek sprawdzić uprawnienia kierującego w systemie teleinformatycznym (fot. pixabay)

Możliwość nagrywania kontroli przez zatrzymanego kierowcę, odszkodowania nie mniejsze niż 1 tys. zł dla kierowców za bezzasadne zatrzymanie oraz premia 5 punktów dodatnich za nieotrzymanie w danym roku punktów karnych - m.in. to zakłada projekt ustawy złożonej we wtorek przez Kukiz'15.

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym policja miałaby obowiązek sprawdzić uprawnienia kierującego w systemie teleinformatycznym, ewentualnie w najbliższej jednostce policji - to oznacza, że za brak dokumentu w momencie kontroli kierowca nie mógłby być ukarany. Ponadto policjanci mieliby obowiązek rejestrowania przebiegu kontroli ruchu drogowego przy użyciu urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk i tylko zarejestrowane przewinienia zostałyby wpisywane do ewidencji.

Dodatkowo projekt ustawy zakłada, że kontrolowany ma prawo do: udostępnienia mu zarejestrowanych wyników pomiaru, dokumentów legalizacyjnych urządzeń i przyrządów, sporządzania notatek lub fotonotatek, nagrywania dźwięku oraz obrazu całości kontroli. W razie nałożenia kary finansowej kierowca, według projektu, miałby tydzień na decyzję o jej przyjęciu lub wystąpienia na drogę sądową.

Ponadto, jeżeli policjant bezzasadnie zatrzyma pojazd i uniemożliwi dalszą jazdę, wówczas kierowcy przysługiwałoby odszkodowanie od policji w kwocie nie mniejszej niż 1000 zł. Kierowca, który w danym roku kalendarzowym nie otrzymał żadnych punktów karnych, z dniem 1 stycznia następnego roku otrzymywałby premię w postaci 5 punktów dodatnich.

O złożeniu projektu poinformował na konferencji prasowej poseł Kukiz'15 Paweł Szramka.

"Składamy projekt ustawy zmieniający ustawę Prawo o ruchu drogowym, do tej pory ustawy takie pisane były przez funkcjonariuszy, dla ich własnej wygody, z pominięciem obywateli, dziś to się zmienia i to właśnie obywatele mają główny głos, ta ustawa jest pisana przede wszystkim dla obywateli, ale również pomaga policjantom, ogranicza ich obowiązki biurokratyczne" - mówił Szramka.

Czytaj też: Rok rządów PiS, Kukiz'15: Rządy PiS, to nie jest dobra zmiana, ale drobna zmiana

Podkreślił, że jest to projekt "obywatelski" tj. napisany przez obywateli, jednak formalnie złożony do marszałka Sejmu przez ruch Kukiz'15. Dodał, że projekt był konsultowany z kierowcami oraz policją.

Obecny na konferencji prezes Stowarzyszenia Prawo na Drodze (które jest współautorem projektu) Artur Mezglewski podkreślił, że autorzy projektu chcą uporządkować ten zakres administracji publicznej, który dotyczy sfery ruchu drogowego. "W naszym projekcie kierowca jest upodmiotawiany" - ocenił Mezglewski.

Komentując zmianę, co do terminu podjęcia decyzji o przyjęciu mandatu Mezglewski podkreślił, że zgodnie z projektem "człowiek będzie miał prawo do namysłu". "Człowiek wróci do domu, zadzwoni do prawnika, spyta się i przyjdzie na policję i zapłaci mandat albo pójdzie do sądu, ale będzie to jego świadoma decyzja" - podkreślił.

Przedstawiciel Stowarzyszenia Prawo na Drodze Emil Rau ocenił natomiast, że notatki służbowe policjantów to "relikt starych czasów", a policjanci powinni sprawdzać dane kierowców w systemach informatycznych. "Skoro dzisiaj policjanci są wyposażeni w takie systemy informatyczne bezsensowne, żebym miał przy sobie w sposób konieczny i bezwzględny uprawnienia, wystarczy, że policjant sprawdzi to, że uprawnienia mam w systemie" - powiedział.

Ponadto według Raua należałoby wyposażyć policjantów również w kamery personalne, co zabezpieczałoby interesy kierowców w razie rozbieżnych relacji z zatrzymania. "Każdy policjant wychodzący na służbę powinien być wyposażony w kamerę personalną, która nagra cały przebieg wydarzeń" - dodał. (PAP)

mro/ as/

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA