REKLAMA

Kwiatkowski: Prezydencka ustawa dot. ulg dla uczniów to ważny krok

  • Autor: pap/em
  • 12 stycznia 2017 11:37
Kwiatkowski: Prezydencka ustawa dot. ulg dla uczniów to ważny krok Ta ustawa ma zrównać w prawach wszystkich uczniów polskich szkół (fot. MEN)

• Prezydencka ustawa dot. uprawnień do ulg dla uczniów polskich szkół zagranicą zrównuje prawa wszystkich polskich uczniów - powiedział szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski.
• Legitymacje dla uczniów zagranicznych szkół będą wydawane przez konsuli, którzy będą w tym zakresie współpracowali ze szkołami.

Prezydent skierował w maju do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz niektórych innych ustaw. Sejm uchwalił ją w grudniu. W czwartek (12 stycznia) w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda uroczyście ją podpisze.

"To pierwsza inicjatywa prezydenta, która została skierowana do tych, którzy mieszkają poza granicami Polski. Odbiorcami tych zmian są młodzi Polacy. Ci, którzy chodzą do polskich szkół, którzy uczą się języka polskiego, polskiej historii czy geografii" - powiedział Kwiatkowski.

Jak zaznaczył, do tej pory było tak, że gdy uczniowie ci przyjeżdżali do Polski, nie mogli korzystać z ulg i praw, z których korzystają ich rówieśnicy, mieszkający w kraju i tutaj uczęszczający do szkół. "Ta ustawa ma zrównać w prawach wszystkich uczniów polskich szkół bez względu na to, gdzie te szkoły funkcjonują, jaka jest forma własności tych szkół. Chodzi o to, by wszyscy uczniowie mieli te same prawa" - podkreślił.

Dodał, że dzięki rozwiązaniom zawartym w prezydenckiej ustawie każdy uczeń bez względu na to, czy chodzi do szkoły w Polsce, czy chodzi do polskiej szkoły - prywatnej, czy społecznej - gdziekolwiek na świecie otrzyma polską legitymację szkolną i będzie mógł korzystać ze zniżek przysługujących polskim uczniom.

"Te przepisy również będą dotyczyć nauczycieli, którzy uczą w tych prywatnych czy społecznych szkołach. Oni również w Polsce będą traktowani, jak ich polscy odpowiednicy, czyli jak nauczyciele, którzy uczą tutaj w Polsce w polskich szkołach" - mówił Kwiatkowski.

Jak mówił, legitymacje będą wydawane przez konsuli, którzy będą w tym zakresie współpracowali ze szkołami. "Tymi szkołami, które chcą, bo to nie jest obowiązek, to jest pewne prawo; szkoła może się zarejestrować i może przekazać listę swoich uczniów i wtedy ci uczniowie otrzymają legitymacje, które będą ważne przez rok i każdym kolejnym rokiem nauki będą przedłużane" - tłumaczył.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA