REKLAMA

La Stampa: W Polsce podniecają strach przed muzułmanami i imigrantami

  • Autor: GP/PAP
  • 25 lipca 2016 13:34
La Stampa: W Polsce podniecają strach przed muzułmanami i imigrantami "La Stampa" jest wydawana w Turynie, od 1867 roku. (fot.: Jon S/flickr.com/CC BY 2.0)

● Włoski dziennik "La Stampa" przytoczył ocenę sytuacji w Polsce o. Pawła Rytela-Andrianika, rzecznika Episkopatu Polski.
● Gazeta w dni poprzedzające wizytę papieża Franciszka w Polsce przybliża czytelnikom problemy polityczno-społeczne naszego kraju.
● Relacjonuje też trwający w naszej ojczyźnie spór o migrantów i uchodźców. Przewiduje, że papież odniesie się do tej sprawy.
● W swoim komentarzy "La Stampa" przypomina ponadto, że Polacy przyjęli już w 2015 roku sporą grupę Ukraińców.

Poczytny włoski dziennik "La Stampa" opisuje sytuację polityczną w Polsce. Od czasu pontyfikatu Jana Pawła II włoska opinia publiczna jest zaznajomiona z Polską. Ostatnio prasa w Italii interesuje się tematem naszego kraju z powodu pielgrzymki papieża Franciszka do Polski na Światowe Dni Młodzieży (ŚDM).

Dziennik przytacza w swojej analizie słowa o. Pawła Rytela-Andrianika, rzecznika Episkopatu Polski, który w weekend (23 i 24 lipca) precyzował swoje słowa dla PAP. Mówił, że nie należy jego oceny dla Watykanu postrzegać jako stanowiska Episkopatu Polski.

- Niektórzy politycy prowadzą w Polsce działania, które wzniecają sztuczny strach przed muzułmanami i emigrantami w ogóle - brzmi cytat z ojca Rytela-Andrianika. Po czym "La Stampa" przewiduje, że tematu nie pominie także papież.

Gazeta przyjmuje optykę, którą zarysował o. Rytel-Andrianik. Przypomina, że Polacy to społeczeństwo w którym nie ma pogłębionej debaty o migracji, że kraj nigdy nie był miejscem docelowym ucieczki imigrantów. Przeciwnie to z niego uciekali ludzie w poszukiwaniu możliwości lepszego życia. I dalej, że procedury migracyjne polskiego państwa są na tyle skomplikowane, że nawet Polacy dokładnie ich nie znają.,

Czytaj: Premier w Krakowie odwiedzi sanktuarium Jana Pawła II

W opisie są też i jasne strony, na podstawie których czytający mogą się dowiedzieć o prężnie działających w Polsce misjach. Ewangelizują one Sudan, Nigerię, Syrię czy Irak, często niosąc ze sobą edukację, bezpieczeństwo. Nie ograniczają się tylko do pomocy katolikom.

- Słowa ojca Pawła Rytela-Andrianika są szczególnie istotne w przededniu wizyty papieskiej w Polsce na ŚDM i zwracają uwagę na zaniepokojenie polskiego Kościoła niektórymi zjawiskami wewnętrznymi w kraju - kończy swój komentarz włoska gazeta. - Akceptacja uchodźców uciekających przed wojną, i migrantów uciekających przed ubóstwem, to jedno z głoszonych przez Franciszka przesłań i jest prawdopodobne, że papież ponownie poruszy tę kwestię podczas wizyty w Polsce.

Ostatnią sprawą, którą "La Stampa" powtarza za polskim duchownym jest fakt, który przemilczano w mediach światowych. Mowa o przyjęciu przez Polskę 900 tysięcy osób z Ukrainy, które z różnych powodów opuściły ten kraj.

O tym, że ŚDM w Polsce to nie tylko młodzi katolicy, ale i też przedstawiciele różnych środowisk przypomniał Andrzej Duda. Prezydent napisał list do młodych wojskowych.

- Światowe Dni Młodzieży będą okazją do wspólnej modlitwy o pokój zanoszonej także przez żołnierzy z wielu państw świata - kierował swoje słowa do wojskowych Andrzej Duda.

W ŚDM bierze udział 700 żołnierzy z 10 państw: w tym ponad 400 Polaków, około 100 Francuzów, 70 Hiszpanów oraz mniejsze grupy m.in. z USA (21), Wielkiej Brytanii i Włoch.

ŚDM potrwają od 26 do 31 lipca 2016 roku. To katolickie spotkania młodzieży z całego świata, które za cel stawiają sobie pogłębianie wiary i refleksję modlitewną. Polskę w związku z tym wydarzeniem odwiedzi papież Franciszek. Z inicjatywą wyszedł Jan Paweł II.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA