REKLAMA

Laboratoria diagnostyczne będą integralną częścią szpitala?

  • www.rynekzdrowia.pl
  • Autor: Rynekzdrowia.pl/JS
  • 09 czerwca 2016 09:18
Laboratoria diagnostyczne będą integralną częścią szpitala? Czy laboratoria mają być integralną częścią szpitala? (fot. Takeda)

- Wystąpiłem do ministerstwa, aby wsparło nasze starania o to, by w ustawie o działalności leczniczej zawrzeć zapis, że laboratoria są integralną częścią szpitala - powiedział 8 czerwca prof. Maciej Szmitkowski, konsultant krajowy w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej. - To jest nasza walka przeciwko outsourcingowi - dodał.

Oznajmił to na konferencji w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej im. dr. Janusza Dabba w Piekarach Śląskich. Uczestniczyli w niej lekarze, diagności, eksperci i dyrektorzy szpitali. Mówili o plusach i minusach outsourcingu medycznych laboratoriów diagnostycznych.

Konferencję otworzył prof. Bogdan Koczy, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej. Z dumą opowiadał o laboratorium medycznym w piekarskiej urazówce.

Barbara Daniel, dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego, postawiła zasadnicze pytanie: - Czy utrzymywać laboratorium w szpitalu, ponosząc koszty, czy zlecać usługi laboratoryjne na zewnątrz?

- Jako Urząd Marszałkowski, który jest organem założycielskim szpitali, patrzymy oczywiście na ich na koszty, ale także na jakość udzielanych świadczeń. Czasem outsourcing diagnostyki laboratoryjnej jest dobry. Bywa, że firma, która wygrywa przetarg, świadczy usługi lepszej jakości i taniej niż to się odbywa w szpitalu. Jednak - chcę podkreślić - outsourcing nie jest panaceum na lepszą kondycję finansową szpitali - zaznaczyła dyrektor Daniel.

Jak podkreśliła, jeżeli szpital ma dobrze działające laboratorium, to powinno ono funkcjonować w jego strukturach i nie powinno się przekazywać badań na zewnątrz. - Nie wszędzie jednak są laboratoria diagnostyczne na najwyższym poziomie. Dlatego w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim rozważane są propozycje stworzenia jednego laboratorium, oferującego usługi na najwyższym poziomie dla kilku wojewódzkich szpitali - poinformowała.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA