REKLAMA

Lekarz rodzinny nie tylko dla ubezpieczonych. Jest ustawa, nie ma wytycznych

  • Autor: Rynek Zdrowia/gazetaprawna.pl
  • 27 grudnia 2016 11:56
Lekarz rodzinny nie tylko dla ubezpieczonych. Jest ustawa, nie ma wytycznych Nadal nie ustalono, w jaki sposób NFZ będzie płacił za nieubezpieczonych pacjentów Fot. Archiwum

Resort zdrowia zapowiada, że NFZ nie będzie ścigał osób, które skorzystały bezpłatnie z wizyty u lekarza rodzinnego, choć nie miały do tego prawa.

4 listopada 2016 r. Sejm przyjął nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ustawa została podpisana przez prezydenta i zacznie obowiązywać za 14 dni - informuje gazetaprawna.pl

O takie zmiany zabiegali m.in. sami lekarze rodzinni uważając, że osoba chora powinna mieć dostęp do opieki niezależnie od tego, czy jest zgłoszona do ubezpieczenia czy nie.

Bez finansowych konsekwencji będzie też można korzystać z nocnej i świątecznej opieki medycznej. Regulacja nie obejmie natomiast leczenia szpitalnego, ani też refundacji leków i wyrobów medycznych przepisanych w ramach POZ.

Co ważne, przepisy obejmą też te osoby, które skorzystały z pomocy w POZ przed wejściem w życie wspomnianych przepisów. Umorzone zostaną postępowania egzekucyjne dotyczących wynikających z tego należności.

Choć zmiana była już od dawna przesądzona, nadal nie ustalono, w jaki sposób NFZ będzie płacił za nieubezpieczonych pacjentów, których może być nawet kilka milionów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
NFZ

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA