REKLAMA

Lekarz zwalniają się z pracy przez rozporządzenie ministra

  • Autor: PAP/AT
  • 05 grudnia 2017 06:37
Lekarz zwalniają się z pracy przez rozporządzenie ministra Psychiatrzy żądają podwyżki pensji do 8-9 tys. zł i podniesienia stawki za godzinę dyżuru z 50 do 200 zł (fot.shutterstock)

Lekarze specjaliści składają rezygnują z pracy lub wypowiadają klauzulę opt-out. Powodem są przewidziane w październikowym rozporządzeniu ministra zdrowia podwyżki dla rezydentów.

Po podwyżkach rezydenci zarobią więcej niż specjaliści, którzy w proteście zwalniają się z pracy - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

Według wyliczeń "Rz", 34 na 52 lekarzy zatrudnionych w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy złożyło wypowiedzenia z pracy. Pozostali wypowiedzieli też klauzulę opt-out, pozwalającą pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo.

Gazeta donosi, że powodem są przewidziane w październikowym rozporządzeniu ministra zdrowia podwyżki dla rezydentów, którzy zaczną specjalizację z psychiatrii w 2018 roku.

Z informacji gazety wynika, że zarobią 4875 zł brutto, podczas gdy pensja specjalisty w Morawicy to 4,4 tys. zł. Tym samym, lekarz po pięciu latach specjalizacji, państwowym egzaminie specjalizacyjnym, latach praktyki i ustawicznego kształcenia, zarobi mniej niż absolwent medycyny po stażu podyplomowym.

"Rz" donosi, że psychiatrzy żądają podwyżki pensji do 8-9 tys. zł i podniesienia stawki za godzinę dyżuru z 50 do 200 zł.

Jak dowiedziała się "Rz", podobne akcje planują lekarze z innych placówek, m.in. na Dolnym Śląsku i w Małopolsce; i dotyczy to 19 innych dziedzin deficytowych, m.in. anastezjologii, pediatrii czy medycyny ratunkowej.

Gazeta dodaje, że poza specjalizacjami deficytowymi, młodzi lekarze zaczynający specjalizację mogą liczyć na 400-500 zł więcej od tych, którzy rezydenturę zaczęli przed II połową 2017 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • gość 2017-12-12 12:41:06
    Przez to idiotyczne rozporządzenie Radziwiłła, w przytaczanej Morawicy na "zieloną trawkę" może pójść cały personel w ilości około 800 osób, a pacjenci zostaną rozesłani po Polsce, jeśli w ogóle gdzieś się dla nich znajdzie miejsce.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA