REKLAMA

Lekarze komentują projekt Radziwiłła: Pomysły są, gorzej będzie z realizacją

  • www.rynekzdrowia.pl
  • Autor: Rynekzdrowia.pl
  • 02 sierpnia 2016 08:56
Lekarze komentują projekt Radziwiłła: Pomysły są, gorzej będzie z realizacją Jednym z podstawowych założeń reformy ma być mechanizm koordynacji opieki nad pacjentem, który obecnie nie funkcjonuje - lekarz POZ nie otrzymuje informacji na temat leczenia pacjentów z jego aktywnej listy w innych miejscach systemu (fot.: Alex Proimos/flickr.com/CC BY-NC 2.0)

• Konstanty Radziwiłł przedstawił w ub. tygodniu założenia reformy ochrony zdrowia, w tym zmian w POZ.
• Środowisko lekarskie zwraca uwagę, że nie uwzględnił w nich efektów prac zespołu ds. opracowania strategii rozwiązań systemowych w podstawowej opiece zdrowotnej, który sam przecież powołał.

W czerwcu wspomniany zespół ministerialny przedstawił szefowi resortu zdrowia dokument pt. "Analiza funkcjonowania Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Polsce oraz propozycje rozwiązań systemowych”.

- Propozycje ministra Radziwiłła nie odzwierciedlają opracowanej przez nas strategii - mówi Marek Twardowski, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Jak lekarz rodzinny ze specjalistą

Jednym z podstawowych założeń reformy ma być mechanizm koordynacji opieki nad pacjentem, który obecnie nie funkcjonuje - lekarz POZ nie otrzymuje informacji na temat leczenia pacjentów z jego aktywnej listy w innych miejscach systemu.

Dr Marek Twardowski potwierdza: lekarze rodzinni o wyniku konsultacji u specjalisty dowiadują się od swoich pacjentów, którzy nie zawsze są w stanie odpowiednio przekazać zdobyte informacje.

- Tymczasem każdy chory, który został skierowany do specjalisty, powinien uzyskać od niego wszystko na piśmie, podobnie zresztą jak jego lekarz rodzinny. Tak było za czasów Kas Chorych, kiedy zasady te były wpisane zarówno w obowiązki lekarzy specjalistów jak i lekarzy rodzinnych. Teraz nikt ich nie przestrzega - stwierdza Twardowski.

Obecnie pojawia się pytanie, jakie narzędzia mogłyby wspomóc ponowne nawiązanie takiej współpracy.

Czytaj cały tekst tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA