REKLAMA

Lewandowski: Wybór Tajaniego to szansa dla Tuska

  • Autor: GP
  • 18 stycznia 2017 14:33
Lewandowski: Wybór Tajaniego to szansa dla Tuska Lewandowski: Istotne przy wyborze Antonio Tajaniego było zawarcie sojuszu strategicznego z liberałami. (fot.:twitter.com)

• Szanse reelekcji Donalda Tuska w Radzie Europejskiej rosną, uważa eurodeputowany Janusz Lewandowski.
• Polski polityk w Strasburgu podsumował tak sojusz, który doprowadził do wyboru we wtorek (17 stycznia) Włocha Antonio Tajaniego na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego (PE).
• Od podziału głównych funkcji w Unii zależy, czy Tusk będzie miał szansę ponownego sprawowania piastowanej funkcji.

Europoseł PO, były komisarz budżetu UE Janusz Lewandowski ocenił, że rozwój wypadków w Parlamencie Europejskim (PE) dobrze świadczy dla przyszłości Donalda Tuska. W ocenie polityka, który reprezentuje opozycyjną PO w Europie, Tusk ma teraz większe szanse na reelekcję jako szef Rady Europejskiej.

- Istotne przy wyborze Antonio Tajaniego było zawarcie sojuszu strategicznego z liberałami - mówił w środę (18 stycznia) Lewandowski na konferencji w Strasburgu. - Sojusz Europejskiej Partii Ludowej (EPP) z liberałami, poparty przez frakcje, w której są nasi koledzy z PiS-u (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy), ma o tyle istotne znaczenie, że utrwala szanse Donalda Tuska na następną kadencję jako szefa Rady Europejskiej.

Lewandowski podkreślił arytmetykę. Liberałowie prowadzą siedem rządów w Europie. To znaczy z tej frakcji w Parlamencie Europejskim wywodzi się siedmiu premierów i trzy koalicje rządzące.

Europejska Partia Ludowa to szersze porozumienie różnych formacji politycznych krajów Europejskich. to z jej rekomendacji Donald Tusk został wybrany do Rady Europejskiej w 2014 roku. Trudno sobie wyobrazić, by w 2017 (w maju) uzyskał ponowny wybór bez jej wstawiennictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA