REKLAMA

Liczba dzieci kwalifikujących się do 500 plus niedoszacowana?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy.pl/JS
  • 07 kwietnia 2016 16:53
Liczba dzieci kwalifikujących się do 500 plus niedoszacowana? Według wyliczeń Artura Tusińskiego, burmistrza Podkowy Leśnej w gminie braknie pieniędzy na wypłaty 500 zł na dziecko (fot.fotolia)

• Według wyliczeń Artura Tusińskiego, burmistrza Podkowy Leśnej w gminie braknie pieniędzy na wypłaty 500 zł na dziecko.
• Wszystkie gminy mają niedoszacowaną ilość dzieci, jak wygląda ten deficyt w skali Polski to strach pomyśleć – alarmuje samorządowiec.
• Premier i ministerstwo pracy uspokajają, że w budżecie jest wystarczająco pieniędzy na program Rodzina 500+.

Pierwszego dnia składania wniosków (1 kwietnia) w Podkowie Leśnej kolejek nie było. Zostało złożonych tam 9 wniosków na 10 dzieci. Zdaniem burmistrza może to wynikać ze świadomości mieszkańców, że aby otrzymać pieniądze należne od 1 kwietnia, należy złożyć wniosek w ciągu trzech miesięcy.

On sam jednak już wylicza, ile w jego gminie może zabraknąć pieniędzy.

- Po przyjęciu programu dostaliśmy informację (ze strony rządowej), że do końca roku powinniśmy dostać 800 tys. zł. (na 9 miesięcy). Gdyby założyć, że jednak wszyscy mieszkańcy pofatygują się po należne im pieniądze, do czego zresztą serdecznie zachęcam, to tylko w tym roku zabraknie 400 tys. zł. w samej Podkowie - pisze burmistrz na swoim internetowym blogu.

Czytaj też: Już ćwierć miliona wniosków o świadczenie 500 plus

- Wszystkie gminy mają niedoszacowaną ilość dzieci, jak wygląda ten deficyt w skali Polski to strach pomyśleć. Rząd, deklarował, że przekaże samorządom środki zarówno na wypłatę świadczeń (100% wypłat) oraz na realizację Programu: 2% w pierwszym roku oraz 1,5% w każdym kolejnym. To daje ok. 16 tys. zł rocznie na obsługę programu przez podkowiański samorząd (np. zatrudnienie pracownika). Minister finansów Paweł Szałamacha zapewnił, że finansowanie programu Rodzina 500 plus jest „w pełni zabezpieczone”. Poczekamy, zobaczymy… - czytamy dalej.

Niedoszacowanie, zdaniem samorządowca, może wynikać z różnych powodów. Jednym z nich jest fakt, że gminy nie znają liczby dzieci pierwszych lub jedynych dzieci, na które będzie przysługiwało świadczenie wychowawcze, w przypadku jeśli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800 zł lub 1200 zł – jeśli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne. Może też dochodzić do sytuacji, że po świadczenie zgłaszać się będą rodziny zameldowane w innych miejscowościach.

Czytaj cały artykuł tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wdzivny 2016-04-07 17:24:25
    Czy burmistrz jest przewodniczącym rady samorządowej, czy osobno wybieranym urzędnikiem państwowym? Sprawa 500 do rady chyba nie należy, no może jeśli zauważą nieprawidłowości, jak sądzę. Może się mylę?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA