REKLAMA

Liczba urodzeń dzieci coraz większa. Efekt 500 plus?

  • Autor: PAP/AT
  • 31 maja 2017 10:10
Liczba urodzeń dzieci coraz większa. Efekt 500 plus? Możemy stwarzać tylko dobre warunki, żeby rodziny powstawały, żeby chciały mieć większą liczbę dzieci niż do tej pory w Polsce bywało - powiedziała Elżbieta Rafalska (fot.pixabay.com)

Każdy kolejny miesiąc przynosi większą liczbą urodzeń niż rok wcześniej - podkreśliła szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Poinformowała, że w pierwszym kwartale tego roku urodziło się 100 tys. dzieci - o 7,3 tys. więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Rafalska poinformowała, w styczniu br. urodziło się 35 tys. dzieci - o 4,2 tys. więcej niż w styczniu 2016 r.; w lutym było o 1,3 tys, dzieci więcej niż rok wcześniej, a w marcu - o 1,8 tys. więcej (34 tys. urodzeń w stosunku do 32,2 tys. w marcu 2016 r.).

"Żaden kolejny miesiąc nie jest miesiącem spadku, jeżeli odniesiemy się do miesiąca z poprzedniego roku. (...) To są ciągle zróżnicowane wzrosty, ale żaden miesiąc, o którym moglibyśmy powiedzieć, że jest już oddziaływanie 500 plus, nie charakteryzował się spadkiem liczby urodzeń w stosunku do tej liczby w roku poprzednim" - wskazała minister.

Przyznała, że byłaby bardziej zadowolona, gdyby liczba urodzeń była wyższa, gdyby "wskaźniki były co najmniej o 10 proc. wyższe". "Ale demografii, tego co już było - liczby osób pozostających w wieku, w którym decydujemy się na dziecko - tego już nie zmienimy. Możemy stwarzać tylko dobre warunki, żeby rodziny powstawały, żeby chciały mieć większą liczbę dzieci niż do tej pory w Polsce bywało, bo mamy ku temu dobre otoczenie, dobre okoliczności - dobrą sytuację na rynku pracy, dobrą sytuację gospodarczą, niezłą sytuację finansową budżetu państwa, która gwarantuje sfinansowanie programu w dotychczasowym kształcie, nawet jeśli dzieci rodzi się więcej, niż prognozowaliśmy" - zapewniła Rafalska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • antoni antczak 2017-05-31 21:08:36
    Efekt stabilizacji finansowej moim zdaniem.Te 6000 zł pozwala na to, na co przedtem nie mogło pozwolić sobie wielu tych mało zarabiających rodzin.I jakoś dziwnym sposobem starczyło! Uważam że za po psl szwindel gonił szwindel.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA