REKLAMA

Lider KOD mówi, że organizacja walczy o społeczeństwo obywatelskie

  • Autor: GP/PAP
  • 22 sierpnia 2016 10:07
Lider KOD mówi, że organizacja walczy o społeczeństwo obywatelskie Kijowski: Stoimy po stronie obywateli. Nie jesteśmy przeciwnikami PiS. (fot.:facebook.com/KomitetObronyDemokracji)

• Mateusz Kijowski twierdzi, że Komitet Obrony Demokracji (KOD) walczy w Polsce o społeczeństwo obywatelskie.
• Działacz KOD dodaje, że nawet przy 60-proc. poparciu dla PiS jego organizacja będzie działać dalej.
• W oczach lidera KOD organizacja nadal rośnie.

Lider Komitetu Obrony Demokracji (KOD) Mateusz Kijowski udzielił wywiadu Gazecie Wyborczej. Rozmowa ukazała się na stronach internetowych i w wydaniu papierowym dziennika w poniedziałek (22 sierpnia).

Rozmowa była poświęcono obecnej sytuacji KOD i przyszłości organizacji.

Czytaj też: Polityk PO wrócił do partii, w tle sprawy współpraca z KOD

- My dopiero budujemy społeczeństwo obywatelskie - mówił Kijowski odnosząc się do słabej partycypacji społecznej obywateli w naszym kraju. - Prawie każdy może raz na miesiąc przyjść na dwugodzinne spotkanie, podyskutować. Kapitał społeczny nie powstaje, kiedy przychodzimy do zakładu i fedrujemy przez 10 godzin - precyzował Kijowski, jak widzi budowanie społeczeństwa obywatelskiego.

Lider organizacji, która wpisała się w polskie życie społeczne po wybuchu konfliktu wokół Trybunału Konstytucyjnego przypomniał, że KOD nie stoi po żadnej stronie. - Stoimy po stronie obywateli. Nie jesteśmy przeciwnikami PiS, nie jesteśmy przeciwnikami rządu, nie mamy własnych programów politycznych. Jeżeli przedstawiciele władzy łamią prawo, to pokazujemy niezadowolenie.

Zapytany o możliwy scenariusz poparcia 60 proc. dla PiS Kijowski ocenił, że nawet wtedy KOD będzie działał tak samo. - Naszym celem jest to, żeby jak najwięcej ludzi angażowało się społecznie, politycznie - wygłosił cel KOD Kijowski.

W połowie sierpnia Mateusz Kijowski zapowiedział, że na nadchodzące tygodnie organizacja przygotowuje kolejne manifestacje i akcje.

- Najbliższe tygodnie dla Komitetu Obrony Demokracji to czas zwierania szyków i podciągania taborów, ponieważ skupiliśmy się na aktywnym działaniu, a nie na sprawach organizacyjnych - mówił PAP.

Kijowski ocenił, że w ostatnich tygodniach liczba członków KOD rośnie. Kijowski powiedział, że zarejestrowanych członków KOD jest ok. 5 tys. i przybywa ich "mniej więcej kilkuset tygodniowo".

Komitet Obrony Demokracji jest organizacją społeczną ogniskującą niezadowolenie z działania rządów PiS od przełomu listopada i grudnia 2015 roku. Paliwem niezadowolenia, które zogniskowało bunt społeczny działaczy organizacji była nowelizacja ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (TK) przegłosowana przez PiS w Sejmie w grudniu, także niezaprzysiężenie sędziów przez Andrzeja Dudę i nieopublikowanie wyroku TK z marca br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • prawda 2016-08-23 06:31:13
    Nie pokazujcie tego zydowskiego cwela bo mnie zbiera na wymioty Morze znajdzie sie ktos kto przetraci temu pedalowi oba kulasy
  • KKornatowicz 2016-08-22 21:49:12
    Z uporem maniaka der Dzienniki promują Koziołka Matołka . Widać już nawet po zdjęciach , że zostało wokół niego zaledwie garstka najwierniejszych idiotów , a szkopskie der Dzienniki dalej codziennie wzmianki o Kijowskim i KODzie . Gdzie te szkopskie bydło medialne było , kiedy pojawiła się organizacja obywatelska Platforma Oburzonych ?! Gdzie te medialne niemieckie bydło , którym zdominowano przekaz publiczny w Polsce w 80 % było , kiedy Niepokonani , Zmieleni , Oburzeni , Rybak protestowali pod gmachami ministerstw ?! Krzysztof Kornatowicz ( czytajcie Wyrugowani.pl )REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA