REKLAMA

Likwidacja gimnazjów: Nauczyciele alarmują. Boją się masowych zwolnień

 • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
 • 30 października 2015 14:17
Likwidacja gimnazjów: Nauczyciele alarmują. Boją się masowych zwolnień ZNP: "Nie ma wątpliwości, że ta decyzja spowoduje masowe zwolnienia nauczycieli" fot. znp.edu.pl

Prawo i Sprawiedliwość zapowiada prawdziwą rewolucję w szkolnictwie. Jedną z flagowych zmian ma być likwidacja gimnazjów. Jak zapowiedziała rzeczniczka partii, zmiany mogłyby zacząć obowiązywać już od przyszłego roku szkolnego.

Na konieczność likwidacji gimnazjów zwrócił uwagę  m.in. Stanisław Karczewski, szef sztabu PiS. Jego zdaniem gimnazja osłabiają poziom polskiej edukacji, a ich powstanie było błędem. - Proces edukacyjny będzie lepszy, korzyści dla młodzieży będą duże – mówił dziennikarzom.

ZNP przeciwne

Planowanym zmianom sprzeciwia się Związek Nauczycielstwa Polskiego, który za wszelką cenę chce zachować status quo i nie narażać nauczycieli gimnazjów, którzy na trudnym rynku pracy (ze względu na niż demograficzny) mogliby się nie odnaleźć.

– Likwidacja gimnazjów po 16-latach funkcjonowania nie rozwiąże istniejących problemów, lecz stanie się źródłem kolejnych, generując napięcia i niepokój wśród rodziców i uczniów. Ta zmiana wygeneruje również dodatkowe koszty związane m.in. ze zmianą programów, podręczników i bazy szkolnej. Wprowadzi chaos w podstawach programowych, które były zmienione w 2009 roku oraz w systemie egzaminów zewnętrznych. Za likwidacją absolutnie nie przemawiają wyniki gimnazjalistów oraz badania dotyczące m.in. przemocy w szkołach. Według międzynarodowego badania PISA 2012 nastąpiła znacząca poprawa wyników polskich gimnazjalistów we wszystkich trzech obszarach objętych badaniem: Polska jest w czołówce krajów Unii Europejskiej. Również badania dotyczące przemocy w szkołach pokazują, że ze zjawiskiem przemocy mamy dziś, niestety, częściej do czynienia w szkołach podstawowych. Według ZNP gimnazja należy wspierać m.in. poprzez zatrudnienie psychologów, pedagogów i tworzenie mniej licznych klas – twierdzi Magdalena Kaszulanis, rzeczniczka prasowa ZNP. Jej zdaniem, reforma zakładana przez PiS, uderzy także w nauczycieli. – Nie ma wątpliwości, że ta decyzja spowoduje masowe zwolnienia nauczycieli, ale również kadry zarządzającej oraz pracowników szkolnej administracji i oświaty. Ze wstępnych szacunków ZNP wynika, że zagrożonych utratą pracy może być od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy pracowników – twierdzi.
 
Zmiany od 2016 roku

Prof. Piotr Gliński z PiS oraz rzeczniczka partii Elżbieta Witek zasugerowali, że „wygaszenie” gimnazjów mogłoby nastąpić już od przyszłego roku szkolnego. „Gimnazjaliści pozostają w siódmej, ósmej klasie szkoły podstawowej, natomiast trzecia klasa to jest liceum. Oczywiście będzie rocznik, który musi skończyć to według starego trybu, bo nie możemy wywracać uczniom wszystkiego w ostatnim roku nauki. Pamiętajmy o tym, że 3-letnie gimnazja, a 8-letnia szkoła podstawowa i 4-letnie liceum to jest dokładnie tyle samo lat – mówiła cytowana przez RMF FM Elżbieta Witek.

Zdaniem rzeczniczki ZNP ten termin jest mało realny.

– Teoretycznie wszystko jest możliwe, ale praktycznie ze względu na organizację roku szkolnego, konieczność stworzenia nowych podstaw programowych, programów nauczania, napisania i wydania nowych podręczników, zreformowania systemu egzaminów zewnętrznych, przecież mamy dziś sprawdzian szóstoklasistów oraz egzamin na zakończenie gimnazjum, wprowadzenia nowych statutów szkół i nowych planów nauczania, a przede wszystkim dostosowania szkół podstawowych na przyjęcie starszych uczniów, bo w ostatnich latach odbywały się remonty pod potrzeb dzieci sześcioletnich, to wydaje się mało realne – twierdzi Magdalena Kaszulanis.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (7 komentarzy)

 • Adam 2015-11-10 10:13:15
  Jeżeli chodzi o gimnazja to największym problemem związanym z ich utworzeniem był kilkunastoleni bałagan w szkolnictwie. Teraz kiedy zaczyna to jakoś działać chcą to rozwalić - kompletnie bez sensu. Znowu będziemy mieli wiele lat rewolucji i kolejne pokolenie źle wykształconej młodzieży. Fajny tekst na ten temat jest na zadania.info: zadania.info/n/1183603 To samo z sześciolatkami, największy problem z tą zmianą, to fakt, że do jednej klasy chodzą 6 i 7 latki - to niestety wina PO, która kilka razy ustąpiła rodzicom i to się mści. PIS tylko ten problem utrwali, bo danie wyboru rodzicom oznacza dalszy ciąg tego samego bałaganu.
 • koks 2015-11-02 23:02:15
  Do Zunrin: ZNP ma słuchać nauczycieli i stawać w ich obronie. Tak jak pisze pennyyy likwidacji gimnazjów być może chce jakaś część nauczycieli SP bo liczą na większą liczbę godzin w związku z 2 rocznikami.
 • pennyyy 2015-11-02 07:08:07
  Do Zunrin: wygląda na to, że ci twoi nauczyciele nie pracują w gimnazjach tylko w SP - co dna nich oznacza 2 dodatkowe roczniki pracy więcej, nie dziw się, że są za likwidacją.
 • rama 2015-11-01 23:28:21
  Jak w Polsce traktuje się nauczyciela ; najpierw zabiera mu się przywileje. potem wysyła do pracy w gimnazjum a jak się już mu udało wypracować jakiś system współpracy z tak zwanym trudnym uczniem i jest wreszcie dobrze za swoją ciężka pracę w wieku 50 lat ze stażem 30 letnim i masą wydanych pieniędzy na samodoskonalenie ląduje na bezrobociu bo Gimnazjum jest likwidowane. Gdy przyszła fala bezrobocia pamiętam ze kobiety 50 letnie przeszły na wcześniejszą emeryturę a co z obecnymi 50 latkami?
 • Zunrin 2015-11-01 19:29:35
  Uwielbiam rodzinne święta. A w bliskiej i dalszej rodzinie mam kilku nauczycieli. I czego się dowiedziałem w tym temacie? Otóż za tym apelem stoi tylko i wyłącznie wierchuszka ZNP. "Doły" są za likwidacją gimnazjum i są oburzone apelem kierownictwa - zwłaszcza tym, że dowiedzieli się o tym z mediów. Najbliższe zebrania i wybory w strukturach zapowiadają się interesująco.
 • gosc 2015-10-30 23:27:40
  Dlaczego w kółko bzdury o likwidacji gimnazjów?! Czy ktoś powie wreszcie jakie to są ogromne koszty!!! To nawet laik wie że to są miliardy złotych. Miliony nowych podręczników,odprawy dla nauczycieli,dostosowanie budynków gdzie są ławki i krzesła określonej wysokości, Gaże dla piszących te programy i podręczniki itd.itd. Polski na to nie stać! Są ważniejsze rzeczy które wymagają zmian! A poza tym tragedia dla dzieci jeśli chodzi o poziom nauki - no chyba,że będzie to dłuższe i spokojne wygaszanie gimnazjów. Ale koszty i tak będą kolosalne! Jestem jeszcze w stanie zrozumieć,że za dwa lata pierwszaczki rozpoczną program 3x4, alejak ktoś mi mówi,że za rok czy dwa dzieci klas szóstych,realizujące program obecny, pójdą do klasy siódmej to już skandal i bezmyślność! Prawdziwe wprowadzenie reformy to początek w klasie pierwszej. Każdy logicznie myślący to wie.To kpiny, żeby sobie robić eksperymenty na naszych dzieciach, które połowę szkoły mają zrealizować po staremu a połowę po nowemu!!!!!!!!!!
 • Zunrin 2015-10-30 16:03:35
  Dobra, lewicowe ZNP w ramach krytyki prawicy się wypowiedziało. A co z nauczycielską Solidarnością? A swoją drogą jaka to oszczędność dla samorządów. Ile to osób mniej do utrzymania będzie.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA