REKLAMA

Lipiński: Plan prac rządu nie przewiduje wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej

  • Autor: PAP/JS
  • 07 grudnia 2016 16:34
Lipiński: Plan prac rządu nie przewiduje wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej Adam Lipiński (fot. adamlipinski.pl)

Program prac legislacyjnych rządu nie przewiduje wypowiedzenia konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencji antyprzemocowej) - poinformował pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego Adam Lipiński.

Posłanki Nowoczesnej zaapelowały do rządu, aby nie wycofywał się z tzw konwencji antyprzemocowej.

"Program prac legislacyjnych rządu nie przewiduje takich działań" - powiedział Lipiński, minister, pełnomocnik rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego pytany o to, czy rząd przewiduje wypowiedzenie konwencji.

W środę "Gazeta Wyborcza" przytacza wypowiedź minister pracy Elżbiety Rafalskiej, że jest ona "za" wypowiedzeniem przez Polskę konwencji antyprzemocowej. "Byliśmy jej (konwencji) od początku przeciwni. Szereg wyrażonych w niej poglądów i rozwiązań kłóciło się z naszymi poglądami, np. zapisy związane z kulturowym widzeniem płci. Dla mnie płeć jest kategorią biologiczną, a nie kulturową" - powiedziała "GW" Rafalska. Resort sprawiedliwości - według "GW" - potwierdza, że "rozpoczął dyskusję na temat konwencji".

Posłanki Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz i Monika Rosa apelowały w środę na konferencji prasowej do rządu, aby nie wycofywał się z konwencji antyprzemocowej, aby "stanął po stronie ofiar, słabszych, a nie po stronie oprawców".

Gasiuk-Pihowicz mówiła, że PiS nie powinien mieszać ideologii w sprawę konwencji. Zaznaczyła, że konwencja została ratyfikowana przez Polskę ponad rok temu i w ciągu tego czasu "nie wydarzyło się nic z tego, co wieszczyli politycy PiS - nie doszło do redefinicji rodziny, ani do zaniku rodziny".

Po raz pierwszy Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została zaprezentowana w 2011 r. Trzy lata później weszła w życie.

W Polsce od początku budziła kontrowersje; przytaczano argumenty o jej niezgodności z konstytucją oraz o tym, że stanowi zagrożenie dla polskiej tradycji rodziny (dokument zakłada, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem oraz że przemoc nie może być usprawiedliwiana tradycją ani religią).

Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r. W kwietniu rząd podjął uchwałę o przedłożeniu jej do ratyfikacji i przyjął projekt ustawy. Prace Sejmu trwały do sierpnia 2014 r., ustawa została uchwalona na początku 2015 r. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ją w marcu, a konwencję ratyfikował 13 kwietnia. Zaczęła w Polsce obowiązywać 1 sierpnia 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Domowy Tyran 2016-12-12 13:37:25
    Jak to nie? To nie można już będzie sprać kobity kiedy zupa jest za słona? Albo wtedy kiedy złośliwie sprząta mieszkanie w czasie meczu? Mam nadzieję że Pani Minister obroni jedynie słuszne stanowisko w imię udowodnienia że każdy gej jest facetem a każda lesbijka kobietą i będzie dalej tak jak było.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA