REKLAMA

Lubnauer: W Sejmie trwa agonia parlamentaryzmu

 • Autor: GP/PAP
 • 26 stycznia 2017 08:19
Lubnauer: W Sejmie trwa agonia parlamentaryzmu Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) akcentowała, że nawet w pracy podkomisji, opozycji pozwala się na pytania ograniczając ich czas do minuty. (fot.:facebook.com/katarzyna.lubnauer)

• Sytuację w Sejmie poseł Katarzyna Lubnauer przyrównała do "agonii parlamentaryzmu". 
• Poseł opozycji argumentowała w wywiadzie radiowym, że wnioski formalne, które opozycja nadużywa w pracy Sejmu, są ostatnią możliwością dla posłów wyrażania swojego zdania.
• - O pakiecie demokratycznym słyszę od początku kadencji - stwierdziła poseł wyrażając swoje niezadowolenie z sytuacji w Sejmie.
• W środę (25 stycznia) mówiło się, że większość pracuje nad zmianami w Regulaminie Sejmu.

Posłowie opozycji zgłaszają obiekcje, co do możliwych zmian Regulaminu Sejmu. Swoje zdanie na ten temat wyraziła w czwartek (26 stycznia) poseł Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

- To co się dzieje w Sejmie nazwałabym agonią parlamentaryzmu - mówiła na antenie radia TOK FM poseł. - Ogranicza się i cenzuruje wypowiedzi posłów opozycji, a wnioski formalne to często ostatnie, co nam zostało.

Wniosek formalny to regulaminowo przewidziane wejście posła na mównicę, które w założeniu ma służyć zabraniu głosu nie w sprawach merytorycznych, czy politycznych tylko proceduralnych.

Powszechną praktyką stało się jednak, że korzysta się z obecności na mównicy do wygłoszenia politycznego manifestu w danej sprawie.

Cztery miesiące Marszałka

- Ostatnio złożono wniosek o zabranie głosu przez klub opozycji w bieżącej sprawie - poseł nie mogła sobie przypomnieć dokładnie o jaki temat chodziło. - Marszałek stwierdził - dodam że spokojnie - mam cztery miesiące by wprowadzić to pod obrady.

Lubnauer jest oburzona, jak to nazwała, butą opcji rządzącej. Naturalnie temat, o który chciała zabiegać opozycja, po czterech miesiącach nie będzie już aktualny.

Co pozostało opozycji?

- Mamy prawo do pytania bieżącego - przypomniała Lubnauer - ale mamy to prawo tylko raz w czasie posiedzenia. Wnioski formalne to jedyne co nam zostało, by zabrać głos.

Z mównicy sejmowej przemawiają zwłaszcza posłowie, ale i ministrowie, premier, prezydent, a także goście Sejmu, źródło: KPRM/domena publiczna

Hipokryzją poseł nazywa zachowanie PiS, które w jej ocenie, samo wiele razy do podobnych sposobów się odwoływało w poprzednich kadencjach. PiS było opozycyjnym klubem w VI i VII kadencji.

Pakiet demokratyczny

- O pakiecie demokratycznym słyszę od początku kadencji - dodała jeszcze posłanka. Mowa o, zapowiedzianej przez Jarosława Kaczyńskiego poprawce do Regulaminu. Miała wprowadzić ułatwienia w życiu parlamentarnym dla opozycji. To zapewnienie padło w 2015 roku w kampanii wyborczej. - Ograniczenia już obowiązujące, np. wobec pracy dziennikarzy, świadczą o braku demokracji, braku debaty.

Dla opozycyjnej polityk nawet w komisjach jest to bardzo widoczne. Lubnauer przekonywała, że akurat tam powinna dominować realna, przemyślana praca.

- Pracowałam przy prawie oświatowym - powołała się na wchodzący w życie projekt reformy edukacji pytana. - Na podkomisji ograniczono nam czas pytania do 1 minuty - skwitowała.

Zmiany w regulaminie

W środę (25 stycznia), po informacjach posłów PO, w tym Michała SzczerbyAgnieszki Pomaski media zaczęły pytać polityków formacji rządzącej o Regulamin. Poseł i rzecznik PiS Beata Mazurek mówiła:

- My, jako klub Prawa i Sprawiedliwości (...) nad zmianą regulaminu póki co nie pracujemy.

Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Sejmu Andrzej Grzegrzółka zapewnił w środę, że na chwilę obecną Kancelaria Sejmu nie dysponuje projektem zmian w Regulaminie Sejmu, a trwają jedynie wewnętrzne analizy.

Mazurek powiedziała też dziennikarzom, że w związku z sytuacją, która miała miejsce 16 grudnia ub.r. PiS czeka na decyzję marszałka i Prezydium Sejmu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • art 2017-01-26 17:52:45
  Zdelegalizować PO i .N jako partie antypolskie!
 • Agata 2017-01-26 09:28:09
  Do martin: Właśnie taki komentarz miałam zamiar dodać. "agonię parlamentaryzmu" zafundowała na PO razem .Nowoczesną na czele z Lubnauer i Scheuring-Wielgus
 • martin 2017-01-26 08:57:26
  Agonia parlamentaryzmu ?? ależ tak , to tacy poslowie jak Lubna er ,Petru i im podobni przyczyniają sie do agoni demokracji , strajki , strajki ,protesty i nic po za tym. Walka o koryto i wysokie gaże , sprawy Polaków i Polski maja w doopieREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA