REKLAMA

Łukasz Szumowski: Do tej pory nikt nie zadał Polakom pytania, czego oczekują od służby zdrowia

 • Autor: PAP/AT
 • 16 lutego 2018 10:25
Łukasz Szumowski: Do tej pory nikt nie zadał Polakom pytania, czego oczekują od służby zdrowia Zdrowie jest jednym z priorytetów rządu PiS - powiedział Szumowski (Łukasz Szumowski, fot.premier.gov.pl)

Rząd wie, jakie są newralgiczne problemy w służbie zdrowia, ale nie chodzi o to, co wie rząd, ale chodzi o to, co czego oczekują Polacy - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski i zapowiedział debatę w tej sprawie.

 • Chciałbym rozpocząć w najbliższym czasie debatę ogólnonarodową o służbie zdrowia dotycząca perspektywy 20-, 30-letniej - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
 • Podkreślił, że chodzi o to, czego oczekują Polscy, jakie mają priorytety.
 • Zwrócił uwagę, że dotychczas plany Ministerstwa Zdrowia powstawały dzięki wiedzy eksperckiej, na grupach roboczych, które dyskutowały na różne tematy.

Minister zaznaczył, że zdrowie jest jednym z priorytetów rządu PiS wskazanych w expose premiera Matusza Morawieckiego, zwłaszcza kardiologia i onkologia, gdyż co siódmy pacjent umiera na choroby układu sercowo-naczyniowego lub choroby nowotworowe.

"Chciałbym rozpocząć debatę w najbliższym czasie, taką debatę ogólnopolską, ogólnonarodową, dotyczącą pespektywy 20-, 30-letniej. Mamy wokół siebie na całym świecie, w tych krajach rozwiniętych, rożne systemy ochrony zdrowia i musimy wybrać taką ścieżkę, która byłaby najlepsza dla nas, dla Polaków, dla naszych obywateli. Wiemy, jakie mamy możliwości. Na pewno powinniśmy zapytać Polaków: co chcecie za waszą składkę, za wasz udział uzyskać?" - mówił Szumowski w Radiu Maryja i TV Trwam.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że rząd wie, jakie są newralgiczne problemy w służbie zdrowia, ale "nie chodzi o to, co wie rząd, ale chodzi o to, co czego oczekują Polacy".

Czytaj też: Duda: Są obszary w polskiej służbie zdrowia gdzie czas się zatrzymał

"Do tej pory nikt nie zadał pytania obywatelom, czego oczekują od służby zdrowia. Rząd wie, co mamy poprawić, co kuleje, w jaki sposób rozwiązać pewne rzeczy. Dzięki temu, co pan premier robi z całym rządem, mogą rosnąć nakłady na służbę zdrowia. Ja wiem, gdzie można uszczelnić ten system, w jaki sposób spowodować, żeby każda złotówka, którą Polacy na służbę zdrowia przeznaczają, była dobrze zainwestowana. Pod pytaniem, co chcieliby osiągnąć, raczej myślę o takich wskaźnikach, jak: czy chcemy mieć szybszy dostęp do procedury, szerszy dostęp do procedury, bezpieczeństwa, czy chcemy szybkości, skuteczności" - tłumaczył minister.

"To są trochę różne wskaźniki i pytanie, czego najbardziej oczekują Polacy. Oczywiście wszystkiego na pewno, ale są pewne priorytety" - dodał.

Szumowski zwrócił uwagę, że dotychczas plany Ministerstwa Zdrowia powstawały dzięki wiedzy eksperckiej, na grupach roboczych, które dyskutowały na różne tematy.

"Natomiast, to co chciałbym zaproponować i wdrożyć, to jest debata, gdzie przy jednym stole usiądą wszyscy. Po pierwsze usiądą pacjenci, którzy są reprezentowani bardzo dobrze przez swoje organizacje, które są zrzeszone w organizacje parasolowe. Do jednego stołu usiądą pracodawcy i pracownicy systemu ochrony zdrowia, którzy do tej pory często dyskutowali o systemie bezpośredni z ministrem zdrowia, usiądą również osoby zarządzające, czyli rząd i samorządy, żeby wspólnie przedyskutować, gdzie chcemy iść" - mówił minister.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Xymena 2018-02-16 16:20:40
  No faktycznie w radyju Maryju i Trwam tsza pytać co ludzie chcą za swoją składkę. To takie "łogolnopolskie " media. I tam będzie prowadzona debata. Ano tamci to zechcą składki oddawać tytułowi " Rydzyjkowi ". Ą może lepiej pytać o to w publicznych o komercyjnych mediach? Więcej osób by mogło się wypowiedzieć Bo w mediach " monotematucznych" adresowanych do 36% Polaków ( tyłu uczęszcza do kosciola) raczej szerszej debaty nie będzie No chyba , że NFZ będzie głównie przeznaczony dla wierzących w ojca Rydzyka
 • pacjent 2018-02-16 15:57:41
  Jak minister zdrowia nie wie czego oczekują polacy od służby zdrowia to znaczy że się nie nadaje na to stanowisko i powinien być natychmiast zdymisjonowany.
 • Cyklop28 2018-02-16 11:50:10
  Eureka! Faktycznie jest sprawą wręcz fatalną, że nikt nie zapytał Polaków, czego oczekują od służby zdrowia. W obiegu jest bowiem wyświechtana opinia, że chodzi o leczenie. A przecież młodym maturzystkom może bardziej zależeć na tym, aby lekarze się z nimi żenili, niż leczyli, natomiast ich babciom po prostu na pogadaniu sobie z lekarzem, niż o leczeniu. Co człowiek, to może być inne oczekiwanie, więc warto pytać, bo "kto pyta, nie błądzi".REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA