REKLAMA

Łukasz Szumowski: Trzeba umożliwić pacjentom godne leczenie

  • Autor: PAP/AT
  • 08 lutego 2018 10:27
Łukasz Szumowski: Trzeba umożliwić pacjentom godne leczenie Niewątpliwie należy wzmocnić ambulatoryjną opiekę specjalistyczną - powiedział minister (Łukasz Szumowski, fot.twitter.com/SzumowskiLukasz)

Pacjenci są przyzwyczajeni do tego, że na koniec o leczeniu i tak decyduje specjalista. To powoduje większe obciążenie tych lekarzy, a więc wydłuża też kolejki. Tymczasem często wystarcza diagnoza lekarza POZ - mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

  • W system opieki zdrowotnej są wpisane trudności i wyzwanie - mówi Szumowski.
  • Trzeba starać się pomóc pacjentom przetrwać chorobę - i umożliwić leczenie - w sposób godny, bezpieczny - dodaje.
  • Odnosząc się do propozycji usprawnienia systemu ochrony zdrowia poprzez wprowadzenie opłat za niektóre usługi medyczne, Szumowski ocenia, że "w dzisiejszym systemie nie jest to do końca możliwe", choć można na ten temat rozmawiać.

"W system opieki zdrowotnej są wpisane trudności i wyzwanie. Nigdzie na świecie nie ma idealnie działającego systemu ochrony zdrowia, natomiast trzeba starać się pomóc pacjentom przetrwać chorobę - i umożliwić leczenie - w sposób godny, bezpieczny i z jak najmniejszą ilością cierpienia" - mówi Szumowski w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego".

Pytany o to, jak chce rozwiązać problem długich kolejek do specjalistów, minister powiedział, że "w tej chwili kolejki po endoprotezę czy na zabieg usunięcia zaćmy zaczęły maleć, gdyż w końcu ubiegłego roku skierowaliśmy poważny zastrzyk finansowy tam, gdzie był najdłuższy czas oczekiwania".

"Niewątpliwie należy wzmocnić ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, ale większość pacjentów powinna być leczona w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, tzw. POZ. Oczywiście budowa takiego systemu wymaga czasu. Pacjenci są przyzwyczajeni do tego, że na koniec o leczeniu i tak decyduje specjalista. To powoduje większe obciążenie tych lekarzy, a więc wydłuża też kolejki. Tymczasem często wystarcza diagnoza lekarza POZ" - ocenił.

Czytaj też: Szumowski: Starzenie się kadr pielęgniarek i położnych najbardziej pilnym problemem

Zauważył także, że bardzo wielu przewlekle chorych pacjentów leczy się w sposób długotrwały w poradniach specjalistycznych, tyle że to leczenie polega na kontroli i przepisywaniu tych samych leków, a to mogą robić lekarze POZ.

Pytany o ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, Szumowski odparł, że "trzeba uelastycznić pracę w tych poradniach i przyjrzeć się wycenom. Być może za niektóre porady trzeba więcej płacić. Potrzebny jest inny system kierowania na badania specjalistyczne" - powiedział.

Odnosząc się do propozycji usprawnienia systemu ochrony zdrowia poprzez wprowadzenie opłat za niektóre usługi medyczne, Szumowski ocenia, że "w dzisiejszym systemie nie jest to do końca możliwe", choć można na ten temat rozmawiać. "Jednym z punktów mojego programu jest przeprowadzenie ogólnopolskiej debaty o tym, co Polacy chcą otrzymywać za pieniądze, które płacą na zdrowie - czy przede wszystkim bezpieczeństwo i stabilność, czy raczej szybkość, a może jakość, albo czy rozważają w pewnych wyjątkowych sytuacjach współpłacenie" - powiedział.

Jego zdaniem sieć szpitali jako rozwiązanie docelowe wydaje się dobrym pomysłem. Zostało ono jednak wprowadzone dopiero miesiąc temu, więc musimy poczekać z oceną. Minister zwraca uwagę, że sieć szpitali systematyzuje przekazywanie środków, a jednocześnie "wyeliminowała absurdalny system konkurowania co roku o kontrakty między jednostkami, które i tak muszą być w systemie". Zastrzega, że koncepcję sieci szpitali można modyfikować.

"Nakłady na zdrowie już wzrastają, a 2025 roku osiągną 6 proc. PKB. To jest gigantyczne obciążenie dla budżetu, które należy traktować jako inwestycję" - mówi minister, dodając, że "do tej pory żaden rząd nie zdecydował się na ten ruch, dopiero PiS inwestuje w zdrowie Polaków".

Na pytanie o "Deklarację wiary lekarzy katolickich", którą podpisał, i znaczenie wartości zapisanych w tym dokumencie na jego pracę, Szumowski odpowiada, że system wartości każdego człowieka zawsze wpływa na decyzje, które podejmuje w życiu, "dlatego trudno oczekiwać, że minister zdrowia nagle stanie się robotem niekierującym się żadnym systemem wartości. Gdyby zabronić sprawowania funkcji publicznych, bo ktoś jest katolikiem, to w Polsce zakaz taki objąłby ok. 90 proc. społeczeństwa" - powiedział.

"Na razie nie planuję finansowania metody in vitro z budżetu, natomiast w tej ustawie są przepisy, które wymagają przyjrzenia się. Mam na myśli takie kwestie jak określenie możliwości transportu i wywozu ludzkich zarodków oraz handlu nimi, bo to nie jest do końca uregulowane" - poinformował.

W sejmowej komisji jest projekt zakazujący aborcji eugenicznej. Minister pytany o to, czy takie rozwiązanie powinno być wprowadzone, odpowiedział, że "w tej chwili nie ma stanowiska rządu w tej sprawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA