REKLAMA

Macierewicz akcentuje politykę historyczną. Rusza kampania "Polskie drogi do niepodległości"

  • Autor: PAP/GP
  • 17 marca 2016 13:33
Macierewicz akcentuje politykę historyczną. Rusza kampania "Polskie drogi do niepodległości" Szef ministerstwa obrony narodowej Antoni Macierewicz po prawej. (fot.: domena publiczna)

Polityka historyczna to mówienie prawdy o własnej historii, w wypadku Polski niestety tak długo prawdy ukrywanej - podkreślił w czwartek (17 marca) w Warszawie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Szef MON mówił w czwartek w Zespole Szkół im. Michała Konarskiego o założeniach polityki historycznej realizowanej przez jego resort. MON zamierza uruchomić w mediach społecznościowych kampanię w ramach programu "Polskie drogi do niepodległości - marzenia i czyny".

W czwartek minister wręczy też akty mianowań na wyższe stopnie wojskowe Żołnierzom Wyklętym oraz rodzinom poległych żołnierzy drugiej konspiracji.

"Dzisiaj będziemy mówili o tym, co nazywa się często polityką historyczną. Będziemy o tym mówili dlatego, że tak długo o tym nie mówiono. Czymże jest polityka historyczna? Polityka historyczna to mówienie prawdy o własnej historii - w wypadku Polskie niestety tak długo prawdy ukrywanej" - podkreślił Macierewicz.

Przeczytaj: Szef MON atakuje PO

Przypomniał, że w czwartek prezydent Andrzej Duda weźmie udział w otwarciu Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.

"Jesteśmy w dniu szczególnym, w dniu w którym prezydent RP otworzy muzeum Polaków ratujących Żydów - bestialsko, ludobójczo mordowanych przez Niemców w czasie okupacji hitlerowskiej. Muzeum tych, którzy byli gotowi poświęcić swoje życie, by ratować bliźniego, najczęściej sąsiada, najczęściej kogoś sobie znanego i bliskiego, ale przecież bardzo często kogoś zupełnie nieznanego - po prostu człowieka, który był ścigany jak zwierzę, któremu odmawiano ludzkiej godności. Tak, jak odmawiano ludzkiej godności wówczas także Polakom" - mówił minister.

Jego zdaniem "dzisiaj, po tylu latach mało kto już wie, jak się rzeczywiście poszczególne narody i poszczególni ludzie w tych straszliwych czasach zachowywali".

"Niestety my o tym mówiliśmy za mało. Zapominaliśmy o tej regule, zasadzie: +rób dobrze i mów o tym głośno+. Robiliśmy dobrze, wy jesteście tego świadectwem, poświęcaliście swoje życie dla Ojczyzyny, poświęcaliście swoje życie dla bliźnich, poświęcaliście swoje życie ratując innych, ale przede wszystkim ratując własną Ojczyznę" - podkreślił Macierewicz.

Przeczytaj: Ustawa antyterrorystyczna już blisko. Rząd zajmie się projektem szybko

"Ale państwo polskie nawet wtedy, kiedy już mogło, to nie mówiło o tym głośno. Nie mówiły o tym media, nie mówiły o tym urzędnicy" - zaznaczył. "Mówię z bólem jako historyk, nie mówiły o tym także podręczniki historii" - podkreślił szef MON.

Jak zaakcentował "przyszedł czas, aby mówić prawdę o wspaniałych czynach narodu polskiego, który nie ma podstaw, by wstydzić się własnej historii, przeciwnie - może się nią szczycić, ale nie dla własnej chwały". "Może się nią szczycić dlatego, że został ukształtowany w takim systemie wartości, które pozwoliły Polakom w najstraszliwszych momentach życia (...) nieść wysoko sztandar godności człowieka i narodu" - dodał.

"Niewiedza o waszych czynach (...) jest olbrzymią naszą winą. Naszą, państwa polskiego wobec narodu polskiego, któremu zabrano dziesięciolecia z własnej historii" - powiedział minister ON.

Ocenił też, że "jako naród sprostaliśmy, a świadkiem tego są właśnie Żołnierze Niezłomni". "Za to wam dziękujemy dzisiaj" - podkreślił Macierewicz.

Jak dodał, dlatego rii, o historii oręża polskiego".MON podjęło decyzję, by "działać w ramach polityki historycznej, by przypominać i by w kolejnych szkołach, w kolejnych instytucjach przedstawiać prawdę o polskiej histo

Przede wszystkim - jak zauważył - chodzi o przypomnienie "historii ducha i poszczególnych ludzi, dzięki którym - tak jak mówi nasz hymn - póki my żyjemy, kiedy my żyjemy, kiedy wy przekazujecie prawdę o przeszłości, Polska nie zginie".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA