REKLAMA

Macierewicz nie chce tylko degradacji. Kiszczak i Jaruzelski przestaną być żołnierzami?

 • Autor: GP
 • 16 grudnia 2016 11:40
Macierewicz nie chce tylko degradacji. Kiszczak i Jaruzelski przestaną być żołnierzami? Wojciech Jaruzelski w czasie nagrania przesłania do narodu o wprowadzeniu stanu wojennego. (fot.:wikipedia.org/domena publiczna)

• Antoni Macierewicz chce czegoś więcej, niż pozbawienia Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka stopni generalskich. Chce ich wyrzucić z armii.
• - Nie są godni i nigdy nie byli, by być nazywanym oficerem Wojska Polskiego - napisał polityk.
• Uzasadnił swoje kategoryczne podejście do tematu działaniami Jaruzelskiego i Kiszczaka w 1981 roku i 1970.

Antoni Macierewicz chce czegoś więcej, niż pozbawienia Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka stopni generalskich. Polityk, który szefuje MON chce, by "stracili nie tylko stopnie oficerskie, ale wszystkie stopnie wojskowe". Uzasadnienie padło w mediach katolickich, w Radiu Maryja i Telewizji Trwam. - Nie są godni i nigdy nie byli, by być nazywanym oficerem Wojska Polskiego - powiedział w felietonie dla tych mediów Macierewicz.

Polityk podkreślił w publikowanym materiale, że nie można zapominać o tym, czego wobec obywateli Polski dopuścili się Jaruzelski i Kiszczak, nie tylko w 1981, ale i w 1970.

Czytaj: Kukiz widzi w degradacji generałów sprawiedliwość

- 16 grudnia jest rocznica strasznych wydarzeń sprzed lat, rocznica najazdu pod wodzą pana Jaruzelskiego na polskie wybrzeże w 1970 roku - pisał szef MON. - Przedwczoraj pokazałem plany wojskowe, przygotowywane tak, jakby chciano zaatakować najgorszego i najgroźniejszego wroga, a chodziło o zdobycie ulic i domów w Gdańsku, w Szczecinie, w Elblągu, w Gdyni. To był najazd na Polskę.

Antoni Macierewicz nie zapomniał też o wydarzeniach na Śląsku i masakrze w kopalni "Wujek".

Degradacja generałów wymaga zmian w prawie

Odebranie, nawet pośmiertne, stopni generalskich wymaga prawomocnego wyroku sadowego. MON w swoim staraniu o odebranie szlifów generalskich Jaruzelskiemu i Kiszczakowi musi znaleźć prawną podstawę do tego kroku.

- To jest trudne zagadnienie - mówił polityk Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera w środę (14 grudnia) w Radiu ZET. Zarazem nie odmówił słuszności tego działania. - Natomiast są potężne zaniechania i mamy prawo. Ono mówi wprost, że można odebrać stopień wojskowy tylko po prawomocnym wyroku sądu - wyjaśnił.

Dera zaznaczył, że taki wyrok nigdy nie zapadł, choć generała Kiszczaka skazano na dwa lata więzienia za stan wojenny. Ten wyrok nigdy się nie uprawomocnił. Polityk powiedział, że prawo będzie trzeba zmienić.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • Kara. 2017-06-01 22:17:01
  Jestem ciekawy jaka kare poniesie Macierewicz za rozbrojenie Polski.
 • xxx 2016-12-16 20:16:02
  Dopóki najważniejsze archiwa pozostają zamknięte (Rosja), propagandowy ruch Macierewicza jest co najmniej przedwczesny, żeby nie powiedzieć głupi.
 • popis 2016-12-16 14:58:36
  Powstanie nowy rodzaj żołnierzy wyklętych. Historia kołem się toczy. Zawsze reakcja powoduje przeciw reakcję
 • tomek 2016-12-16 12:38:51
  MINISTER OBRONY NARODOWEJ oraz PROKURATOR GENERALNY niech publicznie wyjaśni postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowiedzą na pytania: Dlaczego prokurator Mackiewicz umorzył postępowanie wobec ppor. NS z 16 bdow ,mimo że nikt na tego oficera nie doniósł i nikt nie wnosił o jego ściganie Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu i ich nie zabezpieczono Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego prokurator Karol Kopczyk mimo iż potwierdził w aktach sprawy fakt zatajenia informacji przez Mackiewicza nie postawił mu zarzutów Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r A MACIEREWICZ lub Komendant Żandarmerii niech ujawni i poda do publicznej wiadomości zakres i wyniki kontroli przeprowadzonej dn.31.01.2008r w oddziale elbląskim ŻW dotyczącej nielegalnego stosowania podsłuchów. Dlaczego pokrzywdzony nie otrzymał informacji mimo upływu 8 lat na temat zakresu i wyników kontroli. Dlaczego Komendant Żandarmerii woli pisac bezskuteczne doniesienia do prokuratury rejonowej w sprawie znieważania funkcjonariuszy żandarmerii zamiast publicznie odpowiedzieć na pytania. KADRA WOJSKA POLSKIEGO GARNIZONU ELBLĄGREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA