REKLAMA

Macierewicz: USA potwierdziły swoje zaangażowanie na wschodniej flance

  • Autor: PAP
  • 18 lutego 2017 15:16
Macierewicz: USA potwierdziły swoje zaangażowanie na wschodniej flance Macierewicz podkreślił, że potwierdzenie wsparcia "jednoznacznego, absolutnego" dla sił odstraszania i wsparcia USA i NATO przez wiceprezydenta USA Mike Pence'a ma fundamentalne znaczenie. (fot.mon.gov.pl/ppor. Robert Suchy)

• NATO będzie silnym gwarantem bezpieczeństwa Polski i Europy Środkowej – powiedział szef MON Antoni Macierewicz.
• USA potwierdziły w sobotę (18 lutego) na 53. Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium obecność i wsparcie bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO

Na briefingu prasowym w Monachium minister Macierewicz podkreślił, że potwierdzenie wsparcia "jednoznacznego, absolutnego" dla sił odstraszania i wsparcia USA i NATO przez wiceprezydenta USA Mike Pence'a ma fundamentalne znaczenie. - Wychodzimy z tej konferencji wzmocnieni - zaznaczył polski minister obrony.

Macierewicz podkreślił, że zarówno polski rząd, jak i on osobiście od początku stali na stanowisku, że "nie należy zwracać uwagi na komentarze i plotki", dotyczące ewentualnych zmian w polityce USA.

- Jasne, że czyny są najważniejsze i najważniejsze są decyzje personalne, kształtujące zwłaszcza sferę bezpieczeństwa - tłumaczył. - Gdy usłyszałem o nominacji pana generała (Jamesa) Mattisa (na szefa Pentagonu), przestałem mieć jakiekolwiek wątpliwości co do rzeczywistego kierunku administracji prezydenta (Donalda) Trumpa - podkreślił.

Wystąpienie wiceprezydenta Pence'a, który - jak podkreślił Macierewicz - przemawiał w imieniu prezydenta Trumpa, postawiło kropkę nad i.

- Stany Zjednoczone wspierają NATO, Stany Zjednoczone wspierają Europę Środkową i Północną, a także Środkowo-Wschodnią, chcą uczynić zarówno siłę militarną USA, jak i siłę Sojuszu punktem odniesienia prowadzonej polityki - podkreślił Macierewicz. - To reaganowski punkt widzenia, ten który przyniósł wolność Europie Środkowej - dodał.

Mówiąc o najważniejszych zadaniach Sojuszu przed tegorocznym spotkaniem na szczycie, Macierewicz wymienił na pierwszym miejscu "ujednolicenie łańcucha dowodzenia struktur sił NATO". Jego zdaniem w minionych kilkunastu latach doszło do "pewnej dekompozycji" tych struktur.

Szef MON wyraził nadzieję, że kraje NATO, które wydają na wojsko mniej niż 2 proc. PKB, będą szybciej dochodziły do tego poziomu.- To będzie fundamentalna zmiana, na którą czekamy - zaznaczył. Wskazał, że kraje, takie jak Estonia czy Polska, znajdujące się w trudnej sytuacji po 70 latach okupacji sowieckiej, "są w stanie te 2 proc. wygospodarować", chociaż "dzieje się to kosztem olbrzymich wyrzeczeń naszych narodów".

W stolicy Bawarii Monachium od piątku ponad 30 szefów państw i rządów oraz pond 70 ministrów spraw zagranicznych i obrony dyskutują o wpływie zmiany na szczeblach władzy w USA na relacje transatlantyckie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA