REKLAMA

Magierowski: Niedobrze, że prezes Rzepliński ujawnił treść listu

  • Autor: PAP/GP
  • 06 maja 2016 14:29
Magierowski: Niedobrze, że prezes Rzepliński ujawnił treść listu Marek Magierowski winy upatruje w pośpiechu prezesa Rzeplińskiego. (fot.:youtube.com)

Dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski powiedział w piątek (6 maja), że niedobrze, iż prezes TK Andrzej Rzepliński ujawnił treść listu ministra finansów Pawła Szałamachy. Ocenił, że szefowi MF zależało, by burzę wokół Trybunału uspokoić.

Szałamacha zwrócił się pisemnie do prezesa TK, by rozważył powstrzymanie się do 13 maja z publicznymi wypowiedziami, podnoszącymi poziom sporu o Trybunał. Uzasadnił to tym, że 13 maja agencja Moody's ma podjąć decyzję ws. ratingu Polski. Fakt ten ujawnił w czwartek prezes TK. Szałamacha potwierdził, że wysłał podobny list, kierując się troską o koszty finansowania zadłużenia kraju. Ubolewał, że jego prośba nie znalazła zrozumienia u prezesa TK.

- Niedobrze się stało, że prezes Rzepliński natychmiast ujawnił treść listu, bo nie był to list publiczny - powiedział w piątek dziennikarzom Magierowski. Zaznaczył, że prośba o rozważenie ewentualnej wstrzemięźliwości w wypowiadaniu się na temat sytuacji politycznej, czy konkretnie na temat zamieszania wokół TK, to forma łagodna, dopuszczalna w kontaktach, korespondencji między najwyższymi urzędnikami w państwie.

- Żałuję, że prezes Rzepliński wykorzystał tę sytuację w taki, a nie inny sposób - dodał Magierowski.

Ocenił, że ministrowi finansów zależało, by burzę wokół TK uspokoić.

- Wiemy, jak funkcjonują agencje ratingowe, które często ekscytują się właśnie politycznymi zawirowaniami w różnych krajach - bo ich decyzje dotykają nie tylko Polski - niespecjalnie bacząc, jakie są fundamenty gospodarcze - powiedział.

Zaznaczył przy tym, że Komisja Europejska podwyższyła prognozę wzrostu dla Polski, a Mercedes podjął decyzję o inwestycji w fabrykę silników w Polsce.

- Widać wyraźnie, że urzędnicy KE i inwestorzy wiedzą doskonale, że fundamenty polskiej gospodarki są stabilne, trwałe, że naszemu wzrostowi gospodarczemu nic nie grozi - mówił dyrektor prezydenckiego biura prasowego.

Magierowski ocenił też, że prezes Rzepliński w ostatnim czasie w bardzo jednoznaczny sposób wypowiadał się na tematy polityczne, nie tylko prawne.

- Pan prezes Rzepliński trochę wychodzi poza swoją rolę prezesa TK, przyjmuje rolę polityka i myślę, że skierowanie listu do niego, apelu może nie było słuszne, ale na pewno da się usprawiedliwić. Gdyby trochę prezes Rzepliński stonował swoje wypowiedzi stricte polityczne, niedotyczące kwestii prawnych, to myślę, że wizerunek Polski (...) na pewno by tak nie ucierpiał - powiedział Magierowski.

Prezes TK powiedział o całej sprawie w internetowym wydaniu "Rzeczpospolitej". Zaznaczył, że w środę otrzymał pismo od ministra finansów, datowane na 2 maja.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Magda 2016-05-21 13:19:37
    Trzeba ZMIENIĆ komunistę rzeplińskiego,który nie ORZEKA zgodnie z KONSTYTUCJĄ , tylko zgodnie z wolą PO-PSL-SLD i PO-Nowoczesnej!!!Jak orzek ustawę z czerwca 2015r.albo jest zgodna z konstytucją albo NIE a nie jakieś dzielenie!!!To tak: jajko jest zepsute,ale nie dokonica ,bo skorupka jest zdrowa (cała )!???Zdrowy ten rzepliński,czy CHORY !!!!???? No i DLACZEGO do GRUDNIA-2015r. nie REAGOWAŁ jak PIS zgłaszał ŁAMANIE KONSTYTUCJI!??? !!! ... POLECAM wszystkim POLAKOM !!!! .. link: .. ZaKODowani - Evtis & BastiREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA