REKLAMA

Maksymalnie 400 uchodźców na trafić do Polski w 2016 roku

  • Autor: PAP/JS
  • 12 stycznia 2016 15:29
Maksymalnie 400 uchodźców na trafić do Polski w 2016 roku Do Polski może trafić nie więcej niż 400 osób z Grecji oraz Włoch (fot.pixelio.de)

· Do Polski może trafić nie więcej niż 400 osób z Grecji oraz Włoch.
· Zobowiązania wynikają z przyjętych w 2015 r. deklaracji politycznych oraz aktów prawnych Unii Europejskiej.
· Koszty związane z relokacją uchodźców w 2016 roku oszacowano na ponad 10 mln złotych.

W 2016 roku w ramach unijnych programów relokacji uchodźców do Polski może trafić nie więcej niż 400 osób z Grecji oraz Włoch - wynika z projektu rozporządzenia rządu w sprawie relokacji cudzoziemców w 2016 roku, do którego dotarła PAP.

"Potrzeba wydania niniejszego rozporządzenia wynika z konieczności zapewnienia możliwości realizacji przez Rzeczpospolitą Polską zobowiązań w zakresie relokacji z terytorium Grecji oraz Włoch cudzoziemców w sposób oczywisty wymagających ochrony międzynarodowej, co ma na celu zmniejszenie znacznej presji azylowej, pod jaką znajdują się te państwa. Powyższe zobowiązania wynikają z przyjętych w 2015 r. deklaracji politycznych oraz aktów prawnych Unii Europejskiej" - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Koszty związane z relokacją uchodźców w 2016 roku oszacowano na ponad 10 mln złotych.

Zgodnie z dotychczasowymi zobowiązaniami polskiego rządu pierwsze grupy głównie syryjskich uchodźców - relokowanych z Włoch i Grecji oraz przesiedlanych z Libanu - mają trafić do naszego kraju w tym roku. Docelowo Polska ma przyjąć ok. 7 tys. osób w ciągu dwóch lat (taką unijną decyzję o podziale uchodźców Polska zaakceptowała we wrześniu 2015 r. - PAP). Nasz kraj stoi na stanowisku, że potrzebne jest jak najszybsze wcielenie planu, który ma zabezpieczyć granice i dokonać rozróżnienia pomiędzy uchodźcami a imigrantami ekonomicznymi.

Przypominamy, że pierwsza grupa uchodźców ma trafić do Polski do końca marca. Służby już prowadzą kontrole osób, które mają przyjechać do naszego kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA