REKLAMA

Mamy nadzieję, że już niedługo Państwo Islamskie przestanie istnieć - mówi szef MSZ

  • Autor: PAP/MIW
  • 25 lipca 2016 19:53
Mamy nadzieję, że już niedługo Państwo Islamskie przestanie istnieć - mówi szef MSZ Witold Waszczykowski, Minister Spraw Zagranicznych. (fot. www.msz.gov.pl)

• Mamy nadzieję, że wkrótce Państwo Islamskie przestanie istnieć i uchodźcy będą mogli wrócić do swoich domów - powiedział Witold Waszczykowski. 
• Przebywający w Jordanii szef MSZ przypomniał, że Polska jest zaangażowana w wiele programów pomocy dla uchodźców.
• Uchodźcom trzeba pomagać tam, gdzie tworzą się przyczyny uchodźstwa - stwierdził Waszczykowski.

Minister spraw zagranicznych przebywał w Jordanii z jednodniową wizytą, której celem było przekazanie darów przebywającym tam uchodźcom oraz okazanie solidarności władzom i obywatelom Jordanii jako kraju przyjmującego ofiary konfliktów m.in. w Syrii i Iraku.

Waszczykowski odwiedził m.in. prowadzony przez jordański Caritas ośrodek dla uchodźców w Fuhais na przedmieściach stołecznego Ammanu.

Wśród przekazanej przez polską delegację pomocy rzeczowej były m.in. śpiwory, środki czystości oraz przybory szkolne. Część darów zostanie zakupiona na miejscu. Łączna wartość przekazanej pomocy to blisko 300 tys. zł.

Jak minister podkreślił potem na konferencji prasowej, przekazana przez niego pomoc jest zgodna z założeniami polityki rządu, iż "uchodźcom trzeba pomagać tam, gdzie tworzą się przyczyny uchodźstwa". Dodał, że przywiezione w poniedziałek dary to drugi taki transport z Polski i szykowane są kolejne; poprzedni został przekazany w grudniu ubiegłego roku.

- Byłem kilka lat temu jako poseł w Jordanii, widziałem obozy uchodźcze, widziałem jakie są potrzeby, i stąd, kiedy kilka lat temu zostałem ministrem uznałem, że Jordania powinna być jednym z celów naszej pomocy"- wyjaśnił Witold Waszczykowski.

Szef MSZ zaznaczył, że oprócz pomocy rzeczowej Polska jest zaangażowana "w wiele programów pomocy" dla uchodźców w Turcji, Libanie i Jordanii.

- Będziemy to w dalszym ciągu robić - zapewnił.

Jednocześnie - dodał - polska dyplomacja "nie ustaje w wysiłkach, aby rozwiązać konflikty, które spowodowały tę sytuację". Szef MSZ zwrócił w tym kontekście uwagę na zaangażowanie Polski w koalicję przeciwko IS.

- Mamy nadzieję, że już niedługo Państwo Islamskie przestanie istnieć, tereny zajęte zarówno w Iraku, jak i w Syrii zostaną odwojowane i powolny proces powrotu uchodźców rozpocznie się, będą mogli odbudowywać własne kraje - powiedział.

Wcześniej minister spotkał się z przedstawicielami jordańskich władz, m.in. ze swoim odpowiednikiem Nasirem Dżudehem, z którym rozmawiał m.in. o polsko-jordańskiej współpracy dwustronnej, wyzwaniach związanych z walką z IS, bliskowschodnim procesie pokojowym oraz potrzebach krajów przyjmujących uchodźców z Syrii i Iraku. Było to trzecie spotkanie obu ministrów w tym miesiącu.

Jak poinformował w swoim komunikacie MSZ od 2012 r. Polska przeznaczyła blisko 12 mln euro na pomoc humanitarną i rozwojową dla osób poszkodowanych w wyniku konfliktu w Syrii. W 2016 i 2017 r. Polska planuje wzmocnić wsparcie finansowe w odpowiedzi na kryzys syryjski. Łączna wartość polskiej pomocy humanitarnej w roku 2016 skierowanej do uchodźców syryjskich i społeczności lokalnych w krajach przyjmujących na Bliskim Wschodzie wyniesie 34 mln zł. Kwota ta stanowi podwojenie wartości pomocy humanitarnej w tym regionie w stosunku do roku ubiegłego.

Partnerem MSZ przy realizacji obecnej dostawy pomocy, a także szerszych działań służących wsparciu uchodźców syryjskich i Jordańczyków, są Caritas Polska, Caritas Jordan oraz MECI Jordan (Middle East Children Institue - jordańska organizacja charytatywna).

Jak podkreśla MSZ minister Waszczykowski wyraził uznanie dla Jordanii w związku z jej działaniami na rzecz zapewnienia pokoju i stabilizacji w regionie Bliskiego Wschodu. Przypomniał w tym kontekście o przystąpieniu Polski do koalicji przeciwko Daesh. Jednym z elementów polskiego zaangażowania wojskowego w regionie jest misja szkoleniowa 12 polskich żołnierzy służących w centrum analiz wywiadowczych - The King Abdullah II Special Operations Training Center w Ammanie.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Jordanii rozmawiali ponadto o relacjach dwustronnych oraz sytuacji bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, w tym procesie pokojowym pomiędzy Izraelem i Palestyną.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA