REKLAMA

Manifestacja KOD w Warszawie "w obronie demokracji i TK"

  • Autor: PAP
  • 19 grudnia 2015 14:21
Manifestacja KOD w Warszawie "w obronie demokracji i TK" (fot. Twitter Artur Szklarz)

W sobotę 19 grudnia w południe przed Sejmem rozpoczęła się pikieta w obronie demokracji i Trybunału Konstytucyjnego, organizowana przez Komitet Obrony Demokracji.

Uczestnicy manifestacji mają ze sobą hasła, m.in. "Stop psuciu demokracji", "Pod osłoną nocy, PiS kraj na dno stoczy", "Dość nocnych zmian", "Trybunał gwarantem demokracji", "Ręce precz od Trybunału".

Uczestnicy manifestacji zapełnili cały plac przed Sejmem. Dominują wśród nich ludzie młodzi oraz rodziny z dziećmi. Wśród zgromadzonych nie widać polityków. Powiewa wiele flag - Polski, a także Unii Europejskiej. Na początku zebrani powitali policjantów i podziękowali im oklaskami za to, że zabezpieczali ich poprzedni marsz. Wiele osób wyróżnia się przyczepionymi proporczykami KOD w barwach biało-czerwonych.

"Mamy wolności i będziemy o nie walczyć i o nie zabiegać" - mówił lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski.

Swoje poparcie dla idei manifestacji wyraziła reżyser Agnieszka Holland, która powiedziała, że PiS oszukał wyborców. "Demokracja jest jak powietrze - odbierają nam ją i niedługo możemy zacząć się dusić w tym smogu" - podkreśliła.

Jeden z uczestników pikiety, który przyszedł na manifestację z dwiema córkami - 2- i 8-letnią, powiedział PAP, że mimo iż jest to ostatni weekend przed świętami, chce on pokazać córkom, jak ważna jest wolność i demokracja oraz że chce, aby w przyszłości obie dziewczynki mogły myśleć i mówić co chcą.

Zebrani skandowali: "Cała Polska dziś się śmieje, zaczynamy mieć nadzieję", "Jesteśmy równi", "Damy radę", "Obronimy demokrację".

Podobne pikiety KOD zorganizował w 23 polskich miastach; m.in. w Krakowie, Tarnowie, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Gdańsku oraz za granicą: w Brukseli pod biurem Stałego Przedstawicielstwa RP, a także przed polskimi ambasadami w Berlinie, Londynie i Tokio.

Organizatorzy już wcześniej podkreślali, że poprzez sobotnie manifestację chcą "wyrazić swój sprzeciw wobec Polski bezprawia, zamkniętej, zawłaszczanej przez jedną stronę i zamykającej się na dialog społeczny".

"Pokażmy, że nam zależy, i że nie odpuścimy. Że nie chcemy Polski, w której mamy ograniczane wolności obywatelskie, w którym prawo jest malowane i służy jedynie tworzeniu zasłony dymnej" - podkreślali.

KOD podkreśla, że zaproszeni goście biorą udział w demonstracji nie pod partyjnymi sztandarami, ale jako obywatele.

Manifestacja pod hasłem: "Obywatele dla demokracji" przeszła ulicami Warszawy także w ubiegłą sobotę; wzięło w niej udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

Od ponad miesiąca trwa klincz związany ze statusem i liczbą sędziów TK. Rząd, prezydent Andrzej Duda i PiS uważają, że sprawa jest zamknięta po wyborze przez obecny Sejm nowych pięciu sędziów TK - po uchwaleniu przez Sejm, że wybór pięciu sędziów TK, przez poprzedni Sejm nie miał mocy prawnej. PO, Nowoczesna i PSL uważają, że prezydent powinien zaprzysiąc trzech sędziów wybranych przez poprzedni Sejm, których wybór TK uznał za konstytucyjny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Co_nam_PIS_DA 2015-12-19 16:16:26
    Do Andrzej Wysocki: W zeszłym tygodniu ten Pan widział pół miliona demonstrantów na Placu Trzech Krzyży. Plac ma około 2 hektary - czyli stało 5 warstw ludzi - jedna na drugiej. Żeby było śmieszniej - on mieszka poza Polską i nie kwapi się do powrotu do tego raju którego budowę w Polsce wspomaga.
  • Andrzej Wysocki 2015-12-19 14:40:04
    Juz nie mozna wolac do Polakow: obudzcie sie, walczcie o prawde i sprawiedliwosc, badzcie czujni. Gluchy nie uslyszy, tepy nie zrozumie, slepy nie zobaczy. Obawiam sie ze ta garstka Polakow KOD ktora tak chetnie na zawolanie PO i SLD idzie na ulice nalezy wlasnie do takich. To nie byloby jeszcze to takie zle. Ale jesli dzialaja z premedytacja tworzac zamieszki i niepokoje, starajac sie dokonac podzialu Polakow, popierajac odrzucona przez Narod dyktature, to juz jest zdrada. Na czele tej grupy chce stanac BOLEK!. Bolek zgodnie z dyrektywami Kiszczaka i jemu podobnych zdrajcow dazy do rozpetania wojny domowej! Oczywiscie nie ma sie czego obawiac bo nawet najglupsi wiedza z kim sprawa. Pytanie tylko, jak dlugo jeszcze czerwona zaraza bedzie drazyla te nieszczesna Polske?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA