REKLAMA

Marek Ast, PiS: Zaradkiewicza spotkały represje ze strony Rzeplińskiego

  • Autor: GP
  • 30 czerwca 2016 13:21
Marek Ast, PiS: Zaradkiewicza spotkały represje ze strony Rzeplińskiego Marek Ast (PiS) reprezentował Sejm w postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym. (fot.:youtube.com)

• Poseł Marek Ast (PiS) nazwał represjami działanie prezesa Andrzeja Rzeplińskiego wobec dyrektora Kamila Zaradkiewicza.
• Spór między prezesem Trybunału Konstytucyjnego (TK) a pracownikiem instytucji ma źródło w konflikcie konstytucyjnym. Rozbrzmiał on między TK a rządem i większością parlamentarną w grudniu 2015 roku.

Poseł Marek Ast z PiS stanął jednoznacznie po stronie dyrektora zespołu orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego (TK) w jego batalii o etat z prezesem TK sędzią Andrzejem Rzeplińskim.

- Rzepliński niejednokrotnie wyrażał swoje opinie przed ogłoszeniem wyroku (przez TK - red.) - mówił w Polskim Radiu Ast w czwartek (30 czerwca). -  Wtedy było wszystko dobrze, a kiedy dyrektor Zaradkiewicz wyraził opinię niewychodzącą naprzeciw oczekiwaniom prezesa Rzeplińskiego, spotkał się z represjami, włącznie z degradacją.

W wywiadzie porannym tego dnia Zaradkiewicz podkreślał, że odwoła się od decyzji kierownictwa Trybunału. Został przesunięty z dotychczasowego stanowiska na inne. Ma być asystentem jednego z sędziów Trybunału.

Po tej informacji do prezesa Rzeplińskiego część składu orzekającego TK, który liczy 15 sędziów, wystosowała list. W korespondencji sędziowie wyrażają sprzeciw wobec sposobu traktowania Zaradkiewicza.

- Zgadzam się absolutnie ze stanowiskiem sześciu sędziów, którzy wzięli Zaradkiewicza w obronę - mówił o sprawie listu Ast.

Czytaj: 60 wyroków, tyle ma wydać do końca 2016 roku TK

Tłem całego sporu personalnego między Andrzejem Rzeplińskim a dyrektorem Zaradkiewiczem są jego, Zaradkiewicza wypowiedzi z ostatnich miesięcy. Zaradkiewicz, jako prawnik nie zgadzał się z opiniami swoich przełożonych. TK stoi na stanowisku, że nowelizacja z grudnia 2015 roku ustawy o Trybunale jest niekonstytucyjna tj. nie można w oparciu o nią funkcjonować. Sędziowie więc bazują na mocy ustawy z czerwca 2015 roku.

Inną częścią sporu jest niepowołanie przez prezydenta Andrzeja Dudę trzech sędziów wybranych do TK w poprzedniej kadencji oraz nieopublikowanie przez rząd, premier Beatę Szydło wyroku TK, który ogłosił niekonstytucyjność, wspomnianej już noweli z grudnia 2015 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Stanisław Komosa 2016-06-30 13:38:15
    Mam osobiste przykre doświadczenia z sądami w Polsce i muszę stwierdzić że sądy w Polsce są chore - w zdecydowanej większości- więc wymagają gruntownej reformy i to na wszystkich poziomach. Władza sądownicza i prokuratorska- ze swoimi uprawnieniami nad innymi służbami państwa- w dużym stopniu jest mocno chora , i dlatego wymaga pilnej ,,hospitalizacji" Skończcie wreszcie z tą ,,mafią"REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA