REKLAMA

Marek Jurek nie pochwala debaty o kadencjach w samorządzie

  • Autor: GP
  • 30 stycznia 2017 08:55
Marek Jurek nie pochwala debaty o kadencjach w samorządzie Marek Jurek opuścił PiS lata temu, bo partia nie popierała jego zmian w Konstytucji RP, które miały zagwarantować ochronę życia. (fot.:marekjurek.pl)

• Zdaniem polityka katolickiej prawicy "rząd, ma pewne osiągnięcia i obietnice". Wymienił m.in. 500 plus czy program Mieszkanie plus.
• Eurodeputowany Marek Jurek jest sceptyczny wobec tego, jak Jarosław Kaczyński zapatruje się na zmiany w ordynacji samorządowej.
• - Wrzutki o ordynacji samorządowej to był kompletny absurd - mówił polityk w wywiadzie radiowym.
• Wobec projektu zakazu aborcji, który trafił do Sejmu Marek Jurek zapewnił o swoim poparciu. Polityk od lat jest zagorzałym zwolennikiem zakazu przeprowadzania zabiegu w Polsce.

Marek Jurek (Prawica Rzeczpospolitej) odnosił się do bieżącej sytuacji politycznej. Europoseł, który w ubiegłych latach zdobył mandat do Parlamentu Europejskiego, stwierdził, że sporo elementów obecnej polityki PiS mu się podoba. Zwracał też uwagę na problemy.

- Jestem przewodniczącym partii, która poparła PiS - powiedział w RMF FM Marek Jurek. Wywiad miał miejsce w poniedziałek (30 stycznia). - Mimo, że kierownictwo PiS nie chce mieć niezależnej prawicy katolickiej po swojej prawej - oceniał polityk. Marek Jurek jest konserwatystą, który od wielu lat udowadnia przywiązanie do wartości katolickich w polityce.

- Rząd, ma pewne osiągnięcia i obietnice - mówił jeszcze, odnosząc się do polityki Beaty Szydło. Pochwalił jej prace i realizację programu 500 plus.Liczy że podobnym sukcesem będzie program Mieszkanie Plus. W odniesieniu do tych inicjatyw podkreślił znaczenie w rządzie minister Elżbiety Rafalskiej. Jej resort koordynuje 500 Plus.

- Gdyby 10 lat temu podjęto tę decyzję, to pojawiło by się wiele więcej dzieci - powiedział polityk. Dla Jurka na pochwały w rządzie zasłużył też Mariusz Błaszczak, za realizację Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

Czytaj też: Mariusz Błaszczak odniósł się do spekulacji medialnych o dymisji szefa BOR

Rozmowa o kadencji była zbędna?

Za ewidentnych kreatorów błędów w polityce rządu Jurek posądził kierownictwo PiS, w tym samego Jarosława Kaczyńskiego.

- Wrzutki o ordynacji samorządowej to był kompletny absurd - stwierdził pytany polityk.

To odnośnie styczniowych propozycji Jarosława Kaczyńskiego, który w pierwszym miesiącu roku zaproponował, by zmienić zasady wyboru radnych, burmistrzów i prezydentów miast. Jurek uważa całą dyskusję za niepotrzebną. Liczy na Andrzeja Dudę w tym temacie. Jak każdą ustawę i zmianę ordynacji prezydent musi podpisać. Jurek przywołał odezwę prezydenta z czasów kampanii wyborczej 2015 roku.

Andrzej Duda wówczas nie wykluczał ordynacji jednomandatowej (JOW) do samorządu.

- Okręgi JOW powinny być w całym samorządzie - stwierdził w poniedziałkowym wywiadzie Jurek. Takie rozwiązanie, zwłaszcza na tzw. średnim szczeblu, pomogłyby zdemontować władzę  partyjną.

Aborcja wróci do Sejmu

W rozmowie pojawił się też, kluczowy dla Jurka, temat ochrony życia. W Sejmie, w ostatnich dniach komisja petycji podejmowała kolejny projekt zakazu aborcji, który zgłosiła strona obrońców życia nienarodzonego.

- Ten projekt jest tam od paru miesięcy - zaznaczył długość prac nad propozycją społeczną Jurek. - Niedobrze, że przedłużają się prace. To projekt uzgodniony w ramach inicjatyw ochrony życia. Jest szansą dla PiS, by zrobił coś dobrego - stwierdził pytany.

Posłanki opozycji w czasie jesiennych prac nad aborcją w komisji w Sejmie. Pod naciskiem ulicznych protestów projekty liberalizacji i restrykcji prawa aborcyjnego skończyły w koszu, źródło: facebook.com

Sytuacja wokół tematu aborcji rozgrzewała debatę publiczną w Polsce na jesieni 2016 roku. Wiele środowisk wówczas poparło tzw. czarne protesty, które ogniskowały opór (zwłaszcza kobiet) wobec zaostrzenia prawa aborcyjnego.

- Trzeba było wyjść na ulicę, powoływać się na białe marsze - powiedział Jurek, który jest zwolennikiem całkowitego zakazu aborcji. Ocenia zabieg jako morderstwo życia nienarodzonego. Zapowiedział, że poparcie dla ochrony życia zobaczymy na wiosnę, gdy do maja setki tysięcy osób idą w marszach dla życia i rodziny.

- Gdy była czarna rewolucja - jak ocenił protesty na jesieni Jurek - PiS umywało ręce.

Czytaj też: Program "Za życiem": Pierwszy pakiet ustaw od lipca

Przypomnijmy, że społeczne wniosku ochrony życia - zakazu aborcji i liberalizacji prawa aborcyjnego zakończyły parlamentarny żywot, nim trafiły do Senatu. Jeden już na pierwszym czytaniu, drugi po pracach w komisji.

- Są sprawy, o które trzeba walczyć - powiedział Jurek uzasadniając swoje poparcie dla nowego projektu i całej opcji zmiany prawa aborcyjnego.

W Polsce obowiązuje tzw. kompromis aborcyjny. Jest to prawo powstałe w początku lat 90. XX wieku, które definiuje trzy przypadki możliwości przerwania ciąży - ciąże z gwałtu, ciąże zagrażającą życiu matki lub tzw. nieuleczalne uszkodzenie płodu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • jasio 2017-01-30 15:11:15
    Marek Jurek to wyjątkowy cymbał, ale to nie jego wina ponieważ taki się urodził , a w tym czasie nie było możliwe ingerowanie w geny, które odziedziczył.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA