REKLAMA

Marek Jurek proponuje, by zmiany konstytucyjne zacząć od praw rodziny

  • Autor: PAP / MIW
  • 16 czerwca 2017 10:22
Marek Jurek proponuje, by zmiany konstytucyjne zacząć od praw rodziny Dzisiaj część opozycji nawet dyskutując z programem 500 plus popiera jego zasadę - ocenia Marek Jurek. (fot. www.opole.uw.gov.pl)

Proponowałbym, żeby zmiany w konstytucji zacząć od wpisu dotyczącego praw rodziny - powiedział w piątek (16.06) w radiowej Trójce prezes Prawicy Rzeczypospolitej, europoseł Marek Jurek.

• - Ja bym sugerował, żeby w konstytucji wprowadzać przede wszystkim zmiany tam gdzie mamy szeroki konsensus - proponuje Marek Jurek.

• - Ja bym proponował, żeby zmiany konstytucyjne zacząć od wpisu dotyczącego praw rodziny, i to materialnych praw rodziny, stwierdzających, że rodziny mają prawo do świadczeń wyrównawczych z tytułu wychowawczych obciążeń dzieci, płaconych poprzez podatki pośrednie - dodał polityk.

• Utrwalenie, że program 500 plus jest tylko realizacją wyższej normy, która powinna być realizowana byłoby rzeczą bardzo cenną - stwierdził Jurek.

- Debata konstytucyjna powinna utwierdzać nasze prawa, a nie je relatywizować - podkreślił Jurek. Jak zaznaczył, prezydent jest głową państwa, zawsze należy mu się szczególny szacunek.

- Prezydent inicjuje debaty i zobaczymy dokąd one doprowadzą. O konstytucji na pewno warto rozmawiać - mówił Jurek pytany w radiowej Trójce o propozycje prezydenta Andrzeja Dudy przeprowadzenia referendum ws. zmian w konstytucji.

- Ja bym sugerował, żeby w konstytucji wprowadzać przede wszystkim zmiany tam gdzie mamy szeroki konsensus, gdzie prezydent może wyjść z propozycją poprawki zmiany konstytucyjnej i gdzie jest szansa. Gdzie po pierwsze jest pewność, że uzyska większość szerszą, niż tylko obóz rządzący i gdzie warto spróbować uzyskać większość konstytucyjną 2/3 głosów. Ja to 10 lat temu zrobiłem i to można - podkreślił prezes Prawicy Rzeczypospolitej.

Zapytany, czy taką propozycją jest zmiana zapisu o ochronie życia Jurek odpowiedział: "jest na pewno".

- Prawica Rzeczypospolitej ma to w swoim programie, żeby sentencja komisji (ds. zmian w konstytucji) Jerzego Stefaniuka sprzed 10 lat proponujące rozszerzenie 30 artykułu konstytucji została wpisana do konstytucji. Nad tym trzeba pracować - zaznaczył europoseł.

- Ja bym proponował, żeby zmiany konstytucyjne zacząć od wpisu dotyczącego praw rodziny, i to materialnych praw rodziny, stwierdzających, że rodziny mają prawo do świadczeń wyrównawczych z tytułu wychowawczych obciążeń dzieci, płaconych poprzez podatki pośrednie - dodał polityk.

W jego przekonaniu taki zapis miałby dużą szansę większości.

- Tym bardziej, że dzisiaj część opozycji nawet dyskutując z programem 500 plus popiera jego zasadę. Więc utrwalenie, że ten program jest tylko realizacją wyższej normy, która powinna być realizowana byłoby rzeczą bardzo cenną - stwierdził Jurek.

Na pytanie jak można przekonać ludzi, żeby wpisać do konstytucji zapis o ochronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci europoseł odparł, że należy pamiętać, że człowiek jest człowiekiem od samego początku.

- Jak będziemy o tym pamiętać to naprawdę ta debata ruszy. Jak zrobimy z tego jakiś kompromis aborcyjny, grę partyjną, ucieczki władzy przed naciskami Parlamentu Europejskiego to wszystko przepadnie - uznał Jurek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Justyna 2017-06-16 16:40:37
    Chcecie zmuszać kobiety do rodzenia niechcianych dzieci? Panie Jurek, proszę poczytać jak to się skończyło w Salwadorze czy Rumunii w czasach Ceauşescu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA