REKLAMA

Marek Magierowski: Do tej pory wymiana kadr w armii postępuje spokojnie

  • Autor: PAP/JS
  • 18 marca 2017 12:55
Marek Magierowski: Do tej pory wymiana kadr w armii postępuje spokojnie Marek Magierowski (fot.youtube.com)

Zmiany mogą niepokoić, szczególnie że odchodzą niekiedy generałowie z bogatą kartą kariery zawodowej, ale stanowisko prezydenta jest takie, że do tej pory wymiana kadr w armii postępuje spokojnie, nie ma zagrożenia destabilizacją na szczytach hierarchii wojskowej - zaznaczył Marek Magierowski.

• Szef biura prasowego kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy był w sobotę (18 marca) wśród gości audycji w radiowej Trójce.

• Jak mówił, zmiany w wojsku mogą niepokoić, szczególnie, że odchodzą niekiedy generałowie z dużym doświadczeniem, ale zdaniem prezydenta nie ma powodów do niepokoju.

• Rzeczniczka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że "skala odejść z wojska generałów jest porażająca".

• Poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi zaznaczał, że w wojsku potrzebni są generałowie, którzy mają doświadczenie, szczególnie we współpracy z NATO.

Szef biura prasowego kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy był w sobotę (18 marca) wśród gości audycji w radiowej Trójce. Rozmowa dotyczyła m.in. zmian na wysokich stanowiskach dowódczych w armii. Przedstawiciele ugrupowań opozycyjnych oceniali, że sytuacja jest bardzo niepokojąca.

Magierowski powiedział, że minister Antoni Macierewicz "jako szef resortu obrony ma mandat do przeprowadzania takich, a nie innych zmian w armii". "Wszyscy skupiają się oczywiście na roszadach personalnych, które w moim przekonaniu są oczywiście ważne, ale chyba nie są najważniejsze biorąc pod uwagę ten daleko idący ambitny plan reformy sił zbrojnych, który przeprowadza pan minister Macierewicz" - dodał.

"Oczywiście te zmiany mogą niepokoić, szczególnie że odchodzą niekiedy generałowie z bardzo bogatą kartą swojej kariery zawodowej w wojsku i rzeczywiście z bardzo rozlicznymi i ważnymi kontaktami wśród swoich odpowiedników w państwach Sojuszu Północnoatlatyckiego, ale wydaje się - takie jest stanowisko pana prezydenta, że do tej pory te zmiany, wymiana kadr w armii postępuje w sposób spokojny, nie ma zagrożenia destabilizacją na szczytach hierarchii wojskowej" - powiedział Magierowski.

Dodał, że prezydent "spotyka się bardzo regularnie" z szefem MON i - jak mówił - "jeżeli dochodzi do różnicy zdań, czy to w kwestii kandydatur, nominacji na najważniejsze stanowiska w armii, czy też w kwestii tej, czy innej reformy np tworzenia zrębów obrony terytorialnej, to oczywiście te różnice zdań są wyjaśniane".

Pytany przez prowadzącą audycję dziennikarkę, co w sytuacji, gdy dojdzie do różnic zdań dotyczących dowódców, "czyje zdanie jest na wierzchu", Magierwski odpowiedział, że "to nie jest tak, że czyjeś zdanie w końcu jest na wierzchu, a czyjeś jest pod spodem".

"Na tym polega sprawna współpraca między zwierzchnikiem sił zbrojnych, a ministrem obrony narodowej, że pewne rzeczy są rozstrzygane nie w świetle reflektorów i przy obecności mediów. Zawsze dochodzi do uzgodnień, także w kwestiach personalnych, jeżeli dochodzi do takich czy innych wątpliwości" - powiedział Magierowski.

Na pytanie, czy zdarzyło się, że nie doszło do uzgodnień, odpowiedział, pytaniem, czy dziennikarka pamięta, żeby do takiej sytuacji doszło. "Wszystkie nominacje w armii są w pełni uzgodnione z panem prezydentem" - powiedział Magierowski.

Z kolei rzeczniczka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer stwierdziła m.in., że "skala odejść z wojska generałów jest porażająca" i "w tej chwili to jest już prawie blisko trzydziestu, którzy odeszli ostatnimi czasy". "To jest rzeczywiście bardzo niepokojące" - dodała. Zaznaczyła, że odeszli "generałowie, którzy mają doświadczenie na misjach, którzy mają bardzo dobre stosunki w dowództwach NATO". "Czyli to nie jest tak, że to się da bardzo prosto odtworzyć" - podkreśliła Lubnauer.

Więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Zenon z Elei 2017-03-20 10:38:00
    Do antoni antczak: Nareszcie wojsko wolne od specjalistów i doświadczonych wojskowych. Na wyższych stanowiskach zostały tylko lizusy i PISowskie przydupasy. Odeszli woskowi, którym honor nie pozwalał na obrażanie przez chorego psychicznie dyletanta i na noszenie parasolki nad asystentem z apteki.
  • antoni antczak 2017-03-19 07:34:46
    Nareszcie .Wojsko czyste od ruskiej agentury,i dziadków .REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA