REKLAMA

Mariusz Błaszczak: Ustawa degradacyjna przywraca normalność i sprawiedliwość

  • Autor: PAP/AT
  • 01 marca 2018 10:50
Mariusz Błaszczak: Ustawa degradacyjna przywraca normalność i sprawiedliwość Z mocy ustawy degradacyjnej ci, którzy tworzyli wronę zostają pozbawieni oficerskich stopni wojskowych - powiedział Błaszczak (Mariusz Błaszczak , fot.mon.gov.pl/Wojciech Król)

Na ten akt sprawiedliwości czekaliśmy bardzo długo - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak o ustawie degradacyjnej.

  • Rząd przyjął w czwartek (1 marca) projekt ustawy degradacyjnej.
  • Tzw. ustawa degradacyjna ma wymiar symboliczny - powiedział Błaszczak.
  • Przywraca normalność i sprawiedliwość - zaznaczył.

Rząd przyjął w czwartek projekt ustawy degradacyjnej; zakłada on możliwość pozbawiania stopni wojskowych żołnierzy w stanie spoczynku, którzy byli członkami m.in. WRON i KBW.

Szef MON ocenił, że ustawa ta ma "wymiar symboliczny". "Ta ustawa przywraca normalność, ta ustawa przywraca sprawiedliwość" - podkreślił Błaszczak. Zwrócił uwagę, że projekt został przyjęty w dniu szczególnym - w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Minister powiedział, że na ten "akt sprawiedliwości" czekaliśmy wszyscy bardzo długo. "Możemy powiedzieć w ten sposób, tak, jak wtedy się mówiło: wrona orła nie pokona i rzeczywiście orzeł zwyciężył" - dodał Błaszczak. "I z mocy ustawy ci, którzy tworzyli wronę zostają pozbawieni oficerskich stopni wojskowych" - zaznaczył.

Czytaj też: Morawiecki: Pozbawianie stopni wojskowych to popłuczyny

Odnosząc się do przepisów projektu, Błaszczak mówił, że w pozostałych objętych ustawą przypadkach postanowienie o ewentualnym pozbawieniu stopni wojskowych zdecyduje minister obrony narodowej - w przypadku generałów i admirałów - za zgodą prezydenta RP. "Z urzędu minister obrony narodowej może wszcząć takie postepowanie. Zwraca się do Instytutu Pamięci Narodowej o informację w każdej, konkretnej, indywidualnej sprawie. Ta informacja jest podstawą wydania postanowienia" - dodał szef MON.

Według niego tym, którzy takie postanowienie otrzymają, będzie przysługiwało zaskarżenie do sądu administracyjnego. "Może wnosić, oprócz ministra obrony narodowej, także Prezes Rady Ministrów, o podjęcie takiego postępowania, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych oraz szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Minister obrony narodowej może przeprowadzić takie postępowanie również wtedy, kiedy zwróci się do niego organizacja społeczna, organizacja kombatancka" - zaznaczył szef MON.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Eugeniusz 2018-03-01 18:12:35
    Panie Błaszczak, mam wniosek... Niech Pan posłuży się przykładem Papieża, Szefa ideologii którą wyznajesz, i wykopie Pana Generała ( a nawet dwóch, a nawet więcej) przyniesie Ich do swego gabinetu, ubierze w insygnia, a następnie przeczyta Pan "ustawę", wyjaśni co to "normalność i sprawiedliwość, a potem to już tylko zerwać pagony i... verte na cmentarz... I Panie Błaszczak, niech Pan Szanowny nie nadużywa pojęcia "wszyscy czekaliśmy", bo WRON-a jaka była niektórzy pamiętają... ale to historia i przyczynek do rozważań, a może nawet (uwaga: trudne słowo) "wyciągania wniosków". Za chwilę kolejna miesiącznica Pana Piotra Szczęsnego. Przyjdzie Pan?! Rozumiem, że na takie rozważania, Pan Szanowny, zgody Szefa Wszystkich Szefów nie masz, czyli... kolejne "wron-y"? Mściwi, nikczemni... dlaczego kontynuować taką "produkcję"...REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA