REKLAMA

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce. Poseł Nowoczesnej chce wyjaśnień

 • Autor: PAP/KDS
 • 26 lutego 2018 17:50
Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce. Poseł Nowoczesnej chce wyjaśnień - Mam nadzieję, że w ciągu trzech tygodni, pan minister Joachim Brudziński (szef MSWiA) odpowie mi na interpelację - mówi poseł "N". (fot. Twitter/Tomasz Kalinowski)

Krzysztof Truskolaski, poseł Nowoczesnej z Podlasia, chce wyjaśnień w sprawie sobotniego III Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce. Uważa, że policja nie reagowała na faszystowskie symbole i okrzyki. Skierował w tej sprawie zapytania m.in. do szefa MSWiA.

 • Sobotni masz zorganizowały środowiska narodowe m.in. ONR.
 • Zdaniem posła Nowoczesnej podlaska policja nie zareagowała m.in. na symbole nazistowskie, jakie były widoczne na odzieży osób biorących udział w marszu. 
 • Z prośbą o wyjaśnienia wystąpił m.in. do szefa MSWiA. - Minister Brudziński mówił ostatnio w Sejmie, że w Polsce nie ma miejsca na takie okrzyki, na taką symbolikę - mówił poseł N. 

Truskolaski podczas poniedziałkowej konferencji pokazał zdjęcia, na których uczestnicy marszu nieśli flagi z symbolami krzyży celtyckich oraz mieli opaski zakrywające twarze z symbolem ŚWO, oznaczającym "Śmierć Wrogom Ojczyzny". Jak mówił uczestnicy marszu wznosili też takie okrzyki.

- Jak widzimy, policja maszerowała obok tych demonstrujących, dlatego powinna zareagować na to. Takie symbole nigdy w przestrzeni publicznej nie powinny się pojawić - mówił, pokazując zdjęcia z marszu, poseł Truskolaski.

Dopytywany, czy jego zdaniem policja powinna rozwiązać marsz odpowiedział, że policja powinna podjąć odpowiednie kroki, aby te symbole zniknęły z tego marszu, a z relacji świadków wiem, że ten marsz został dokończony i nie został rozwiązany - powiedział Truskolaski.

- Mam nadzieję, że w ciągu trzech tygodni, pan minister Joachim Brudziński (szef MSWiA) odpowie mi na interpelację (...) pan minister Brudziński mówił ostatnio w Sejmie, że w Polsce nie ma miejsca na takie okrzyki, na taką symbolikę - powiedział Truskolaski. Poinformował, że to samo pismo wysłał także do Komendanta Głównego Policji Jarosława Szymczyka.

Rzecznik podlaskiej policji - nadkom. Tomasz Krupa powiedział, że podlaska policja podczas sobotniego marszu zatrzymała 6 osób, w stosunku do których prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie o wykroczenie. Krupa dodał, że po przeprowadzeniu czynności wszyscy zostali zwolnieni.

W sobotę policja informowała, że musiała użyć siły i zatrzymała w celu wylegitymowania osoby, które zakłócały ten marsz. Chodziło o działaczy ruchu "Obywatele RP".

Odnosząc się do informacji przekazanych mediom przez posła Truskolaskiego, nadkom. Krupa powiedział, że materiał z marszu jest cały czas analizowany, a do zarzutów stawianych policji przez posła odniesie się po oficjalnym otrzymaniu pisma. - Jeżeli poseł jakiekolwiek takie hasła słyszał i czuje się pokrzywdzony przestępstwem i ma informacje, że ktoś popełnił przestępstwo, powinien to jak najszybciej zgłosić - dodał.

III Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany w Hajnówce przez środowiska narodowe od pierwszej edycji wzbudza emocje, ponieważ upamiętnia m.in. kpt. Romualda Rajsa "Burego", którego oddział niepodległościowego podziemia spacyfikował zimą 1946 roku kilka wsi z okolic Bielska Podlaskiego zamieszkanych przez prawosławną ludność białoruską.

Według szacunków policji w tym roku w marszu wzięło udział ok. dwustu osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

 • To tyle, mądremu dość 2018-02-27 19:05:38
  Od kiedy to ludzie z flagą narodową trzymający transparent z napisem ,,patriotyczny,, to jest nacjonalizm?! To się nazywa nowoczesne uderzenie słupków...
 • ginek1356 2018-02-27 16:14:52
  co zaidiota krytykuje marsz patriotow oddajacych szacinek bohaterom Polsko spytaj sie kto po wejsciu ruskich w 1939 w dostarczyl listy do rozstrzelania i wywozu ok miliona Polakow gdzie mieszkaja zdrajcy i ktoo jest ich rodzinami pbecnie szukasz prawdy to zacznij od zdraicow i znaidz icREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA