REKLAMA

Marszałek Adam Struzik widzi bałagan w kryteriach inwestycji w ochronę zdrowia

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorządowy.pl
  • 01 września 2016 08:58
Marszałek Adam Struzik widzi bałagan w kryteriach inwestycji w ochronę zdrowia Według Adama Struzika, marszałka Mazowsza, nadchodzi paraliż wydatkowania środków z Regionalnych Programów Operacyjnych na służbę zdrowia? (fot.:mazovia.pl)

• Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozporządzeniem zawierającym m.in. kryteria oceny inwestycji w zakresie służby zdrowia.
• Samorządowcy twierdzą, że są one nieczytelne, budzą wątpliwości interpretacyjne.
• W opinii marszałka Mazowsza Adama Struzika, takie przepisy doprowadzą do paraliżu wydatkowania środków z regionalnych programów operacyjnych na służbę zdrowia.

W konsultacjach społecznych jest rozporządzenie w sprawie formularza Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia. Określa ono m.in. wzór wniosku zawierającego formularz Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia wraz ze wskazaniem kryteriów oceny inwestycji, przypisaniem im wagi oraz określeniem skali punktów możliwych do uzyskania w zakresie poszczególnych kryteriów. Projekt rozporządzenia budzi wątpliwości samorządowców.

PortalSamorządowy.pl uzyskał ocenę marszałka Mazowsza Adama Struzika o tym rozporządzeniu.

Oceń ministra zdrowia

- Wskazujemy, że szereg kryteriów zaproponowanych w projekcie rozporządzenia nie jest możliwy do spełnienia przez potencjalnych wnioskodawców. Szereg kryteriów jest nieczytelnych, kryteria budzą wątpliwości interpretacyjne, formularz jest niejasny i nieczytelny - mówi samorządowiec.

Do wszystkich 34 kryteriów zapisanych w projekcie rozporządzenia zgłoszono w konsultacjach publicznych i uzgodnieniach międzyresortowych 334 uwagi. – To gigantyczna liczba, przy czym ponad 300 uwag dotyczyło poszczególnych kryteriów, przede wszystkim ich nieprecyzyjności, niejasności, niezasadności - zwraca uwagę marszałek.

Jako przykład marszałek Struzik podaje kryterium piąte. W projekcie formularza zawarto pytanie: „czy inwestycja dotyczy uruchomienia na danym obszarze po raz pierwszy metod leczenia o udowodnionej skuteczności w danym wskazaniu?”.

- Szpital-wnioskodawca nie wie, czy w innych szpitalach w danym regionie takie metody leczenia są stosowane. To bardziej jest pytanie do instytucji nadzoru, czyli instrumentów, które posiada w swoim ręku wojewoda - zauważa Struzik.

Więcej o samorządowych uwagach do polityki resortu zdrowia przeczytasz na PortalSamorządowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA