REKLAMA

Marszałkowie województw są świadomi nierównego rozwoju polskich regionów

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorządowy.pl
  • 25 maja 2016 12:15
Marszałkowie województw są świadomi nierównego rozwoju polskich regionów Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego zaznaczał jak różnią siemetropolie i inne części regionów w Polsce. (fot.:youtube.com)

W czasie EEC 2016 w Katowicach marszałkowie polskich województw podkreślali jak dużym zagrożeniem, ale i szansą dla regionów jest różnica w rozwoju oraz bieda.

W czasie spotkań Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach o sytuacji polskich województw debatowali marszałkowie tej formy samorządu. W swojej ocenie wyzwań i szans, jakie stoją przed polskimi regionami, mówili o biedzie i zmieniających się realiach demograficznych.

– Jest dysonans między silnie rozwijającą się metropolią, a resztą regionu. Te nożyce się otwierają, a to rodzi konflikty społeczne – przyznał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Podkreślał w tym kontekście konieczność dialogu i budowy społeczeństwa obywatelskiego.

Ten sam problem ma zresztą województwo śląskie. Marszałek Saługa mówił wręcz o kilku prędkościach rozwoju: podczas, gdy w stolicy województwa bezrobocie jest śladowe, a samorząd mając do dyspozycji nadwyżkę finansową może inwestować w rozwój miasta, to w pobliskim Bytomiu bez pracy pozostaje znaczący odsetek mieszkańców, co generuje całą masę problemów społecznych.

– To są dwa różne światy – stwierdził Saługa.

Marszałkowie województwa podlaskiego i lubelskiego uznali swoje regiony za jedne z najbiedniejszych w Polsce i całej Unii Europejskiej. Paradoksalnie jednak dostrzegli w tym… szansę na rozwój.

Przeczytaj całą relację z debaty na PortalSamorządowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA