REKLAMA

Mateusz Morawiecki: Umorzenie długów czynszowych bez podatku

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorzadowy.pl (AW)/AT
  • 15 lutego 2017 10:20
Mateusz Morawiecki: Umorzenie długów czynszowych bez podatku Ja jako minister finansów zdecyduję się na umorzenie należności podatkowej - mówi wicepremier (Mateusz Morawiecki, fot.mf.gov.pl)

• Ministerstwo rozwoju i finansów wycofuje się ze stanowiska z którego wynikało, że osoby z umorzonymi długami czynszowymi zobowiązane były do uregulowania podatku dochodowego.
• Deklaruję umorzenie takiego podatku – zapowiada Mateusz Morawiecki.
• Jak podkreśla, rząd liczy na dodatkowe wpływy z podatków, ale chodzi przede wszystkim o uszczelnienie VAT, co przynieść ma do tegorocznego budżetu ok. 10 mld zł więcej niż w 2016 r.

Morawiecki wyraził nadzieję, że w 2017 r. wpływy do budżetu z tytułu uszczelniania VAT będą o ok. 10 mld zł wyższe niż w roku poprzednim.

- Pieniądze z VAT wspomogą m.in. rozwój, a także programy Rodzina plus, Mieszkanie plus – wymieniał wicepremier w TVP Info.

Mateusz Morawiecki odniósł się też do problemu obciążania warszawiaków wyższym podatkiem dochodowym. Chodzi o osoby, którym miasto umorzyło zaległości czynszowe.

Czytaj też: Morawiecki: Nie podniesiemy podatków. Uszczelnienie systemu będzie źródłem dochodu państwa

Przypomnijmy w październiku 2016 r. minister rozwoju i finansów stwierdził, że w sytuacji gdy m. st. Warszawa udziela ulgi np. w postaci umorzenia należności cywilnoprawnej, to dłużnik oszczędza na wydatku, który zasadniczo musiałby zostać poniesiony. Takie zaoszczędzenie wydatku oznacza więc, że mieszkaniec się wzbogacił, bo nie musi już płacić za zadłużenie. Zatem osoby, którym umorzono m.in. należności czynszowe, zostały zobowiązane do uregulowania podatku. W sprawie, która może dotyczyć blisko 30 tys. mieszkańców Warszawy, interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich.

14 lutego 2017 r. w telewizyjnym wywiadzie wicepremier zapowiedział, że on takie podatki umorzy.

Cały artykuł czytaj tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA