REKLAMA

Mateusz Morawiecki: zachowanie prawdy historycznej we wspólnym interesie Polski i Izraela

  • Autor: PAP/DC
  • 11 lutego 2018 15:00
Mateusz Morawiecki: zachowanie prawdy historycznej we wspólnym interesie Polski i Izraela Dzisiaj musimy walczyć o odkłamywanie oczywistych faktów i krzywdzących zwrotów - mówi Morawiecki (fot. KPRM)

- Dzisiaj musimy walczyć o odkłamywanie oczywistych faktów i krzywdzących zwrotów. Wybijając się na podmiotowość traktujemy walkę o prawdę historyczną jako priorytet. Tłumaczmy wszyscy razem jaka była rzeczywistość. Szanujemy wolność słowa, ale będziemy też zwalczyć z zakłamywaniem historii” – oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami Chełma.

- Jest niezwykle ważne dla zachowania prawdy historycznej, by rozróżniać między tym, co naganne, a morderstwami, pogromami, które miały miejsce w innych krajach. Nie mówiąc już o Shoah, zaplanowanym wymordowaniu całego narodu. Między tymi dwoma wymiarami jest gigantyczna przepaść - powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki, przebywający z wizytą w województwie lubelskim, opowiadał mieszkańcom o relacjach polsko-żydowskich na przestrzeni wieków.

Przypominał, że to właśnie polska władza tworzyła Żydom przywileje i dobrą przestrzeń do życia, a Żydzi, których wielu żyło m.in. w Chełmie, czuli się na polskich ziemiach szczęśliwi.

Szef rządu podkreślał, że relacje polsko-żydowskie, które sięgają bardzo głęboko w przeszłość, naznaczyły całą polską historię i przypominał, że niejeden raz w naszej historii, polscy władcy korzystali z mądrości "żydowskich współbraci".

Suwerenna polska władza nigdy nie wypędzała Żydów

- Po przyjęciu Żydów przez Władysława Hermana, suwerenna polska władza nigdy nie wypędzała Żydów, czyli nie robiła tego, co właściwie zrobiły suwerenne władze we wszystkich innych państwach europejskich. Wręcz przeciwnie - poprzez przywileje tworzyła dobrą przestrzeń do życia, której Żydzi nie mieli w żadnym innym kraju ówczesnej Europy - mówił szef rządu.

Premier podkreślił, że później, wraz z upadkiem Rzeczpospolitej zakończył się dobrobyt Żydów na terenie Polski.

- W kolejnych stuleciach tą zależność między stałością instytucji polskich a kwestiach antysemityzmu możemy bardzo wyraźnie ten związek odczytać - mówił premier.

Zachowanie prawdy historycznej we wspólnym interesie Polski i Izraela

Jak stwierdził premier Mateusz Morawiecki, relacje polsko-żydowskie na naszych ziemiach były czasami "kręte, skomplikowane, ale zasadniczo różniące się od tych, jakie panowały na innych ziemiach".

- Antysemityzm był, mamy prawie tysiąc lat współpracy, życia na jednych ziemiach z Żydami. Ta współpraca nie miała żadnego odniesienia do innych krajów Europy, świata. Polska była najlepszym miejscem na świecie dla życia społeczności żydowskiej - podkreślał premier.

- Dla mnie Polska jako naród, Polska jako państwo zasłużyła - jako jedyna - na drzewo Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Jak można porównać teren okupowanej Polski, gdzie za pomoc Żydom karano śmiercią całe rodziny i wioski, do tego, gdzie całe państwa kolaborowały z hitlerowskimi Niemcami. Te dwie sytuacje są nieporównywalne - kontynuował premier.

Szef rządu przypomniał, że w Polsce istniały największe represje za pomoc Żydom, a właśnie w naszym kraju pomagało im najwięcej osób. Dodał, że "bez Polski los Żydów byłby tragiczny, bardzo trudny".

Odkłamywanie oczywistych faktów i krzywdzących zwrotów

Premier zaznaczył, że walka o prawdę historyczną leży we wspólnym interesie Polski i współczesnego Izraela i jest ważna ze względu na pamięć o jej ofiarach.

- Dzisiaj musimy walczyć o odkłamywanie oczywistych faktów i krzywdzących zwrotów. Wybijając się na podmiotowość traktujemy walkę o prawdę historyczną jako priorytet. Tłumaczmy wszyscy razem jaka była rzeczywistość. Szanujemy wolność słowa, ale będziemy też zwalczyć z zakłamywaniem historii. Jest w naszym wspólnym interesie - dzisiejszego Izraela i Polski, społeczności żydowskich na całym świecie i w Polsce - walczyć o tę prawdę, by nasze współżycie mogło rozkwitnąć również w przyszłości - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA