REKLAMA

Mateusz Morawiecki: zdrowie jest dla nas priorytetem, ale też szansą rozwojową

  • Autor: PAP
  • 27 grudnia 2017 15:52
Mateusz Morawiecki: zdrowie jest dla nas priorytetem, ale też szansą rozwojową Wspólna konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego i Jarosława Gowina (fot.twitter)

- W Polsce 70 proc. leków, które kupujemy pochodzi z zagranicy i tę zależność chcemy zmienić. Chcemy, aby leki były coraz tańsze i coraz częściej polonizowane - mówił premier Mateusz Morawiecki.

Wicepremier, minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin zapowiadał wcześniej, że podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Morawieckim ogłoszą program badań nad polskimi lekami przeciw chorobom serca i nowotworom.

"Zdrowie jest dla nas priorytetem, ale też jednocześnie szansą rozwojową i temu chcemy dać dzisiaj wyraz z premierem Gowinem" - mówił Morawiecki.

fot.twitter

Jak dodał premier Morawiecki,  Instytut Badawczy, który ma powstać ma "szansę być taką bardzo nowoczesną organizacją dzięki której nasz poziom medycyny w obszarze biotechnologii wejdzie na zupełnie nowe, nieznane do tej pory obszary".

Morawiecki tłumaczył, że w Polsce kupujemy 70 proc. leków zagranicznych. Tymczasem - wskazał - w Niemczech i Francji ponad 90 proc. kupowanych leków są to leki francuskie lub niemieckie.

"Oczywiście ten pierwszy okres transformacji polskiej doprowadził do takich zmian w naszym systemie refundacji leków i służby zdrowia, że jesteśmy w dużym stopniu uzależnieni od tych zagranicznych ośrodków. Chcemy tę zależność zmniejszać, chcemy, aby leki były coraz tańsze, aby były coraz częściej polonizowane" - mówił premier.

"Poprzez nasze działania w ramach przedsiębiorczego państwa dołączyć do przedsiębiorczej nauki w ramach tworzonego Instytutu" - podkreślił. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA