REKLAMA

MC: Uruchomienie systemu CEPiK 2.0 z opóźnieniem

  • Autor: PAP/JS
  • 22 września 2016 14:13
MC: Uruchomienie systemu CEPiK 2.0 z opóźnieniem W grudniu zeszłego roku przyjęta została nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która przesunęła - z 4 stycznia 2016 r. na 1 stycznia 2017 r. - termin wdrożenia zmodernizowanego systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców - CEPiK 2.0. (fot. Grzegorz Giereszczak)

• Niemożliwe jest uruchomienie zmodernizowanego system CEPiK, który gromadzi dane dotyczące kierowców i pojazdów, z początkiem nowego roku - poinformował w Sejmie wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny.
• Dodał, że trwają intensywne prace nad jego wdrożeniem.

- Od początku lipca zaprosiliśmy do współpracy wszystkich kluczowych interesariuszy po stronie państwa, czyli resorty spraw wewnętrznych i administracji, sprawiedliwości, infrastruktury i budownictwa oraz skarbu. W tym gronie opracowujemy plan naprawczy oraz przeformułowujemy sposób wdrożenia tego projektu - powiedział Woźny. Dodał, że trwają także rozmowy z samorządami.

- Na dzień dzisiejszy ocena nasza stanu tego projektu jest taka, że niemożliwym jest uruchomienie tego systemu 1 stycznia 2017 r., jeśli chcemy dbać o prawidłową komunikację pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w procesie wydawania dokumentów - ocenił wiceminister.

Pytanie w sprawie zagwarantowania prawidłowej komunikacji pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w wydawaniu dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania i rejestracji pojazdów poprzez uruchomienie systemu CEPiK 2.0 zadał resortowi cyfryzacji Jarosław Gonciarz (PiS).

Czytaj też: Sejm będzie kontynuował prace nad projektem ustawy o KAS

Ministerstwo Cyfryzacji przejęło nadzór nad wdrażaniem systemu CEPiK od początku tego roku. - To będzie jeden z najbardziej rozległych systemów informatycznych w Polsce - powiedział wiceminister Woźny.

Przypomniał, że projekty informatyczne powinny być wdrażane w stabilnym "środowisku legislacyjnym" oraz w ramach koordynacji działań pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi. - Od września 2013 r., gdy zainicjowano prace nad systemem, nie przestrzegano ani jednej ani drugiej z tych złotych reguł realizacji projektu informatycznego - podkreślił.

- W dniu, kiedy MC przejmowało ten projekt, na 25 niezbędnych rozporządzeń wykonawczych wydano dwa - wskazał Woźny. Dodał, że do sierpnia tego roku jego resort wydał natomiast już 27 rozporządzeń.

W grudniu zeszłego roku przyjęta została nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która przesunęła - z 4 stycznia 2016 r. na 1 stycznia 2017 r. - termin wdrożenia zmodernizowanego systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców - CEPiK 2.0. Termin został przesunięty z powodu niedostatecznego przygotowania odbiorców systemu.

O przesunięcie terminu apelował m.in. Związek Powiatów Polskich, a także dostawcy oprogramowania. Zmiany dotyczą 380 powiatów, ponad 4 tys. stacji kontroli pojazdów oraz ponad 7 tys. ośrodków szkolenia kierowców.

Przepisy te regulują m.in. kwestie związane z gromadzeniem i przetwarzaniem danych w centralnej ewidencji kierowców oraz wprowadzeniem okresu próbnego dla osób, które po raz pierwszy uzyskały prawo jazdy kategorii B.

W ramach modernizacji systemu CEPiK przewidziano także rozszerzenie zakresu danych dotyczących np.: badań technicznych pojazdów (zakłada się gromadzenie informacji o wszystkich wykonywanych badaniach technicznych: zakończonych wynikiem pozytywnym i negatywnym, ukończonych i nieukończonych, pojazdów zarejestrowanych i niezarejestrowanych) i zdarzeń ubezpieczeniowych (przewidziano gromadzenie informacji o szkodach, klasyfikujących pojazd do dodatkowego badania technicznego, zgłaszanych w ramach ubezpieczenia obowiązkowego (OC) i nieobowiązkowego (AC).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA