REKLAMA

Media w Sejmie. Helsińska Fundacja Praw Człowieka daje wytyczne

 • Autor: GP
 • 11 stycznia 2017 12:54
Media w Sejmie. Helsińska Fundacja Praw Człowieka daje wytyczne Media w Sejmie (od stycznia 2017 r.) ponownie pracują na starych zasadach. Kierownictwo Sejmu liczy na dialog w tym temacie w najbliższych tygodniach. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) zaopiniowała reguły, które miały obowiązywać dziennikarzy w polskim Sejmie.
• Ostatecznie Marszałek Stanisław Karczewski wycofał w grudniu tę propozycję. Nie wykluczył, że wróci do niej jako do punktu wyjścia debaty w 2017 roku. 
• Przedstawione uwagi HEPC mogą być pomocne dla dziennikarzy i decydentów w kontekście planowania wszelkich zmian dotyczących pracy mediów w parlamencie.

Na stronie HFPC można przeczytać, że pozarządowa organizacja wyraża nadzieję, że przedstawione uwagi będą pomocne dla dziennikarzy i decydentów w kontekście planowania wszelkich zmian dotyczących pracy mediów w parlamencie.

- W opinii podkreślamy, że możliwość relacjonowania przez media prac parlamentu ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania demokratycznego państwa prawa. W związku z wagą wolności rozpowszechniania informacji o funkcjonowaniu parlamentu, wszelkie regulacje ograniczające dostęp mediów w tym zakresie muszą być przygotowane z wielką ostrożnością, tak by wybrane środki nie wykraczały poza to, co konieczne w demokratycznym państwie - tłumaczyła Dorota Głowacka, prawniczka HFPC.

Szeroko i pluralistycznie

Dla HFPC najważniejsze jest, by udało się zapewnić szeroki dostęp mediów do Sejmu, by był on możliwy dla różnych redakcji i różnych opcji światopoglądowych. Za kluczowe uznano: zapewnienie mediom szerokiej wolność poruszania się po budynkach sejmowych (w tym realny dostęp dziennikarzy do posłów), i dalej możliwość nagrywania dźwięku i obrazu, a także gwarancję rejestracji dźwięku i obrazu w czasie posiedzeń plenarnych i posiedzeń komisji.

Sejm w czasie obrad. Na zdjęciu poseł i wicemarszałek Barbara Dolniak z Nowoczesnej, źródło: Facebook.com

- Niedopuszczalne w żadnym przypadku byłyby rozwiązania, które wprowadzone pod pozorem ustanowienia porządku i lepszej organizacji pracy mediów, w swej sumie doprowadziłaby do pozbawienia efektywnej możliwości uzyskania niezależnych i wiarygodnych informacji na temat pracy parlamentarzystów - dodawał na stronie Organizacji Konrad Siemaszko, także prawnik HFPC.

Przekaz audio i video w Sejmie

W opinii podkreśla się, że o tym jak powinna wyglądać współpraca na linii politycy w parlamentach a dziennikarze. W ramach orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) gwarantowane są możliwości rejestrowania obrazu i dźwięku, czy robienia zdjęć w parlamentach.

- W przypadku ograniczeń nagrywania materiałów przez dziennikarzy w parlamencie za uprawniony cel mogłoby zapewne zostać uznana ochrona prywatności parlamentarzystów w okresie sytuacji (np. w restauracji na terenie parlamentu) lub ewentualnie ochrona przez zakłóceniami porządku publicznego.

Media w Parlamencie Europejskim

W konkluzji opinii pojawia się, jak temat mediów w parlamentach regulują inne kraje Europy. Odwołano się w opinii także do kwestii Parlamentu Europejskiego. W materiałach Marszałka Karczewskiego także przywoływano ten przykład.

Parlament Europejski, źródło: wikipedia.org/CC

- Nagrywanie i robienie zdjęć wymaga w Parlamencie Europejskim (PE) dodatkowego zezwolenia, jednak procedura jego uzyskania trwa kilka minut i polega na wysłuchaniu informacji o zasadach obowiązujących w PE w tym zakresie - kończy się opinia HFPC. - Po uzyskaniu takiego zezwolenia przedstawiciele mediów mogą swobodnie nagrywać i fotografować w miejscach publicznych Parlamentu (na korytarzach, w łącznikach miedzy budynkami itp.) a także w Sali Obrad Plenarnych. Dziennikarze mają również swobodę w poruszaniu się po budynkach niezależnie od rodzaju uzyskanej akredytacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA