REKLAMA

Media w Sejmie. Karczewski: Zasady są zachowane i one będą obowiązywać. Amen

  • Autor: GP/PAP
  • 31 stycznia 2017 09:57
Media w Sejmie. Karczewski: Zasady są zachowane i one będą obowiązywać. Amen Stanisław Karczewski (PiS) jest Marszałkiem Senatu od początku obecnej kadencji. (fot. stanislawkarczewski.pl)

• Po powrocie do Sejmu dziennikarzy Marszałek Stanisław Karczewski zapewnia, że nie ma powodów do paniki. - Szczegóły mogą być zmieniane - stwierdził polityk, ale główne zasady pracy sprawozdawców sejmowych mają pozostać bez zmian.
• Karczewski w rozmowie telewizyjnej przypomniał, że głównym celem polityki PiS są zmiany, teraz w sądownictwie.
• Za takim kierunkiem reform przemawiają przykłady. Karczewski stwierdził, że ostatnio na spotkaniu z obywatelami dowiedział się, że ciągną się sprawy sądowo-lekarskie z okresu działania np. kas chorych.
• Reformę wymiaru sprawiedliwości przygotował resort Zbigniewa Ziobry, szczegóły przedstawiał niedawno wicepremier Patryk Jaki.

Marszałek Senatu odpowiadał na pytania w "Polsat News". Polityk odnosił się do powracającej sprawy mediów w Sejmie. Przypomnijmy, że kryzys sejmowy, który rozgorzał w grudniu i trwał do stycznia zaczął się od zmian w regulacji pracy sprawozdawców sejmowych.

- Generalne zasady są zachowane i one będą obowiązywać. Amen - kwitował we wtorek (31 stycznia) polityk. - Szczegóły mogą być zmieniane. Generalne zasady są zachowane - doprecyzował.

Część polityków opozycji, jak i dziennikarzy zdradziło, że dochodzi do zakazywania kręcenia i nagrywania. Podawano też przykłady zakazu przemieszczania się dziennikarzy, upoważnionych do pracy w Sejmie, przez niektóre przejścia w budynku przy Wiejskiej.

Karczewski, który w czasie kryzys sejmowego wziął na siebie ciężar negocjacji ze środowiskiem, nie ustosunkował się do tych relacji.

Obywatelom nie podoba się, jak działa polski sąd

Drugim tematem rozmowy była zapowiedziana reforma sądownictwa. Zbigniew Ziobro i jego resort zaproponował ostatnio szerszą koncepcję zmiany w działaniu wymiaru sprawiedliwości. Podobnie, jak wcześniejsze propozycje ministerstwa sprawiedliwości, i te są krytykowane.

- Wczoraj (30 stycznia - red.) miałem dyżur w swoim biurze - mówił polityk PiS. - Jak zwykle zgłaszają się ludzie, którzy są niezadowoleni, oburzeni tym, jak działa wymiar sprawiedliwości.

Ponieważ Karczewski jest lekarzem skupił się w wypowiedzi na granicy tych dwóch sfer - lecznictwa i sądownictwa. - Okazuje się, że są jeszcze sprawy w sądach, które dotyczą roszczeń w stosunku do kas chorych. One zostały zlikwidowane kilkanaście lat temu - zastąpił je obecny ubezpieczyciel państwowy, NFZ. To przykład na opieszałości polskich sądów.

Pytany, czy PiS rozpoczęło otwartą wojnę z sędziami, Karczewski zaprzeczył.

Senat w czasie prac legislacyjnych. Izba wyższa liczy 100 senatorów, źródło: Senat RP/senat.gov.pl

- Nie idziemy na żadną wojnę. Chcemy wprowadzać reformy. Wprowadzamy reformy dla społeczeństwa, dla Polski, Polaków, bo tego oczekują.

Zmiany Zbigniewa Ziobry

Patryk Jaki (Ministerstwo Sprawiedliwości) przekonywał, że w sądownictwie zostanie "oddzielone ziarno od plew".

W "Gościu Poranka" w TVP Info (26 stycznia) Jaki ocenił, że są "dwa największe problemy sądownictwa: pierwszy to przewlekłość, drugi to jakość orzecznictwa". Zaznaczył, że największym problem sądownictwa jest przekonanie społeczeństwa, że "nie ma tam sprawiedliwości".

Pytany o to, czy nie obawia się inicjatywy sędziów, którzy, widząc próby reformy sądownictwa, podejmą np. strajk włoski, odpowiedział, że "złośliwi mogliby powiedzieć, że on już trwa od lat w polskich sądach". Dodał, że można by było "powiedzieć też żartobliwie, że nie mamy już nic do stracenia".

Wiceminister pytany był również o to, czy w Polsce jest wystarczająca liczba sędziów.

- My mamy w Polsce ok. 11 tys. sędziów, to jest naprawdę dużo w przeliczeniu na liczbę mieszkańców w skali Unii Europejskiej, ale z tego ok. 4 tys. sędziów pełni jakieś funkcje i w związku z tym nie może się skoncentrować na orzecznictwie, to jest patologia tego systemu - ocenił.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA