REKLAMA

Medyczna Marihuana. Bodnar: Kalita nie schował się za swoją chorobą

  • Autor: GP/PAP
  • 17 stycznia 2017 10:47
Medyczna Marihuana. Bodnar: Kalita nie schował się za swoją chorobą Tomasz Kalita przed chorobą. Polityk był posłem na Sejm VII kadencji. (fot. wikipedia.org/CC)

• Po śmierci Tomasza Kality (były polityk SLD) spływają kondolencje dla jego rodziny i przyjaciół. Złożył je też Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO). Popierał on postulat Kality zalegalizowania medycznej marihuany.
• - Nie schował się za swoją chorobą, nie zamknął się w prywatności, ale postanowił wykorzystać ją dla dobra publicznego - mówił o zmarłym RPO.
• Propozycje legalizacji medykamentów z narkotycznej rośliny są w Sejmie nadal procedowane.
• Tomasz Kalita miał raka, na którego powikłania zmarł w poniedziałek (16 stycznia). Miał 38 lat.

W nocy z poniedziałku na wtorek (16 na 17 stycznia) zmarł po chorobie Tomasz Kalita. Polityk był ważną postacią Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD). Wpoprzedniej kadencji (VII) pełnił funkcję rzecznika tej partii w Sejmie. Na ręce rodziny i przyjaciół spływały we wtorek kondolencje, złożył je m.in. Andrzej Duda.

- Chciałbym wyrazić wyrazy współczucia rodzinie. Pani Annie Kalicie oraz towarzyszom czy kolegom, koleżankom z SLD - powiedział we wtorek także Adam Bodnar. Wypowiedź padłą w TVN 24. Rzecznik praw Obywatelskich (RPO) przypomniał na antenie stacji, że Tomasz Kalita w ostatnich latach życia walczył o legalizacje medycznej marihuany.

-  To jest (jego) wielkie dzieło i zobowiązanie, które nam zostawił - stwierdził Bodnar. Dla polskiego, byłego działacza Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, nie można pozwolić by wysiłek włożony przez zmarłego został zaprzepaszczony. - Nie schował się za swoją chorobą, nie zamknął się w prywatności, ale postanowił wykorzystać ją dla dobra publicznego. Zwrócić uwagę na tragedię, jaką przeżywają osoby chore na raka, ale także osoby, które cierpią z bólu.

Taką postawę Kality Bodnar szczerze podziwia.

Adam Bodnar, źródło: Facebook.com

Jednocześnie, RPO zaznaczył, że prace nad ustawą o medycznej marihuanie nie posuwają się. Bodnar ma świadomość, że dla wielu istnieje stereotypowe postrzeganie tej ustawy. Uważają oni, że jeśli dojdzie do legalizacji specyfików pochodnych konopiom, będzie to równoznaczne z przyzwoleniem na zażywanie medycznej marihuany przez wszystkich.

Tak nie jest, przekonywał Bodnar.

Medyczna marihuana w Sejmie

Leki pochodne konopiom są to zwłaszcza oleje wykonywane z narkotycznej rośliny. Uśmierzają ból. W wielu krajach świata ich obecność i zastosowania medyczne zostały już wprowadzone do systemu leków. W Polsce nadal obowiązuje prawo antynarkotykowe, które definiuje posiadanie marihuany jako przestępstwo.

Sprawę medycznej marihuany do Sejmu wprowadził Piotr Liroy-Marzec (Kukiz'15). Na początku września 2016 poseł klubu Pawła Kukiza zainicjował debatę o narkotyku w zastosowaniach medycznych. Zapewniał, że rozmawiał o tym temacie nawet z liderem PiS. Wówczas Liroy zapewniał, że Jarosław Kaczyński nie widział żadnych przeciwwskazań. Podobnego zdania miało być wielu posłów z PiS, PO, PSL. Postępu w pracy nad tym tematem jednak nie widać.

Zmarły były poseł Tomasz Kalita

Tomasz Kalita miał 38 lat. Urodził się 8 lutego 1979 r. w Bielsku-Białej. Z wykształcenia był politologiem, studiował w Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora i na Uniwersytecie Warszawskim.

Swoją działalność publiczną rozpoczynał jako dziennikarz. W 2003 r. uczestniczył w kampanii przed referendum akcesyjnym dotyczącym członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Potem brał udział w wielu kampaniach wyborczych kandydatów na prezydenta oraz parlamentarnych. W 2005 r. stanął na czele zespołu programowego SLD.

W 2011 r. założył lewicowy think tank Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. W tym samym roku został szefem zespołu doradców byłego premiera i przewodniczącego SLD Leszka Millera oraz doradcą wicemarszałka Sejmu Jerzego Wenderlicha.

Chorował na nowotwór, guza mózgu.

- Od kiedy wiem, że mam wielopostaciowego glejaka życie całkowicie się zmieniło. Doceniam je, jak nigdy wcześniej - pisał w mediach społecznościowych, gdy zrozumiał, że grozi mu terminalna choroba.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA