REKLAMA

Medyczna marihuana: Posłanka PiS jest za

  • Autor: GP/PAP
  • 22 sierpnia 2016 13:09
Medyczna marihuana: Posłanka PiS jest za Posiadanie w Polsce marihuany jest przestępswem. Politycy Kukiz'15 i SLD chcą to zmienić. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Posłanka PiS Jolanta Szczypińska chce, by PiS głosował szybko ustawy dopuszczające użycie medycznej marihuany.
• Posłanka walczy z chorobą nowotworową.

W poniedziałek (22 sierpnia) posłanka PiS, Jolanta Szczypińska wypowiedziała się w temacie medycznej marihuany. Polityk formacji rządzącej chce, by PiS poparło rozwiązania dopuszczające używanie marihuany w zastosowaniach medycznych. Jej głos jest ważny, bo jest ona członkiem sejmowej Komisji Zdrowia, która będzie pracować nad projektami Kukiz'15 i SLD. Obie te formacje zgłosiły już propozycje. Kukiz'15 jeszcze zimą, SLD teraz.

Sama Szczypińska od lat walczy z chorobą nowotworową, co nadaje jej wypowiedzi osobistego wymiaru.

- Jeśli chorym na nowotwór ma pomóc lecznicza marihuana, to powinno się jej jak najbardziej użyć - powiedziała w wypowiedzi dla Super Expressu posłanka.

Sprawa medycznej marihuany powróciła do polskiego dyskursu politycznego wraz z informacją, że jej medyczne zastosowanie może pomóc w cierpieniu politykowi Sojuszu Lewicy Demokratycznej Tomaszowi Kalicie. Zestaw propozycji legislacyjnych, które mają umożliwić medyczne stosowanie w Polsce medykamentów pochodzenia konopnego zgłosiło wspomniane już SLD.

Dziś w Polsce posiadanie, hodowanie i dystrybucja wszelkich produktów pochodnych marihuany jest przestępstwem. Kalita określił obowiązujący w Polsce stan prawny jako "absurdalny".

Czytaj też: Kukiz'15 oskarża PiS o hamowanie ich projektu o medycznej marihuanie

- Dla mnie to jest dyskusja o prawie do wyboru metody leczenia - mówił podczas konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu. - Ja oprócz tego, że się poddałem standardowym, konwencjonalnym metodom, bo jestem po sześciu tygodniach radio- i chemioterapii (...), chciałbym zwiększać, jak każdy, możliwości swojego leczenia metodami niekonwencjonalnymi. To mi się odbiera, to prawo mi się odbiera. Każdy na moim miejscu (...) skorzystałby z wszelkich dostępnych metod. Niestety w Polsce skazuje się nas na to, żebyśmy biegali po Warszawie i szukali dilerów tego oleju, tak naprawdę nie wiedząc, co dostaniemy - dodał. Jako przykład państwa, w którym polityka w tym zakresie może wyglądać zupełnie inaczej wskazał Czechy, gdzie - jak powiedział - dostęp do medycznej marihuany został unormowany.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • zrozpaczona mama 2016-10-20 20:23:26
    Mój syn od 3 tyg przebywa na OIT w Rudzie Śląskiej z padaczki lekoopornej -stan padaczkowy .Zapraszam wszystko Panów z sejmu aby stanęli choć przez 5 min obok łóżka mojego syna i popatrzeli jak on cierpi a lekarze bezradnie bo nie mają mu jak pomócREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA