REKLAMA

Meldunek przez internet od 2018 r.: Sejm za

  • Autor: PAP/AT
  • 27 października 2017 12:27
Meldunek przez internet od 2018 r.: Sejm za Przygotowana przez MSWiA nowelizacja utrzymuje obowiązek meldunkowy (fot.shutterstock)

Sejm uchwalił ustawę, która utrzymanie obowiązek meldunkowy i wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. możliwości zameldowania się przez internet.

Za ustawą głosowało 349 posłów, przeciw było 41, a 39 wstrzymało się od głosu.

Przygotowana przez MSWiA nowelizacja utrzymuje obowiązek meldunkowy; obecnie obowiązująca ustawa o ewidencji ludności przewiduje zniesienie tego obowiązku od 1 stycznia 2018 r.

MSWiA tłumaczy, że pozostawienie obowiązku meldunkowego wynika z tego, że gromadzenie danych o miejscu zamieszkania ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej realizacji m.in. obowiązków administracji publicznej związanych z głosowaniem w wyborach, realizacją zadań z zakresu zabezpieczenia społecznego, tj. emerytur, rent, dodatków, opieki społecznej, ubezpieczeń społecznych.

"Wiedza o liczbie i strukturze mieszkańców pozyskiwana w oparciu o dane wynikające z ewidencji ludności ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia opieki żłobkowej, przedszkolnej, miejsc w szkołach, planowania obwodów szkolnych. Informacja o liczbie mieszkańców wpływa na obliczanie liczby radnych, a także ma istotne znaczenie w kontekście przeprowadzania referendum lokalnego" - podkreślono w uzasadnieniu.

Celem ustawy jest również uporządkowanie i doprecyzowanie niektórych przepisów związanych z nadawaniem numeru PESEL cudzoziemcom. Po zmianach mają go dostawać wszyscy cudzoziemcy meldujący się na pobyt stały lub czasowy na terytorium Polski. "Efektem zaproponowanych regulacji w tym zakresie będzie gromadzenie informacji o wszystkich cudzoziemcach przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na czas pobytu, w centralnym rejestrze PESEL" - napisano.

Nowelizacja ma także umożliwić uzyskanie numeru PESEL przy ubieganiu się o wydanie dowodu osobistego. Obecnie obywatele polscy zamieszkujący w Polsce, którzy nie mają numeru PESEL, a chcą otrzymać dowód osobisty, muszą w pierwszej kolejności ubiegać się o numer PESEL, składając wniosek do organu gminy, a dopiero potem wnioskować o wydanie dowodu osobistego.

Zaproponowano także zmiany w formularzu meldunkowym, pozwalające na zameldowanie na pobyt stały i jednoczesne wymeldowanie z pobytu czasowego; tak samo na zameldowanie na pobyt czasowy z jednoczesnym wymeldowaniem z pobytu stałego, przy użyciu jednego formularza.

Pierwotnie nowelizacja obejmowała także zmiany w ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego, w których zaproponowano rozszerzenie zakresu zbieranych danych dotyczących urodzenia dziecka. Wątpliwości w tej sprawie wyrażali m.in. Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych i Fundacja Panoptykon.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • qwert 2017-10-27 17:04:13
    Do mzak: a miejsc w żłobkach i przedszkolach (likwidowanych wg widzimisię samorządowców) i tak brakuje. Co do szkół to przecież już od dawna "obowiązują bony oświatowe" i nie obowiązuje rejonizacja a pieniądze "idą za uczniem"! Nawet "koń" by się z tego uśmiał!
  • mzak 2017-10-27 15:18:40
    realizacją zadań z zakresu zabezpieczenia społecznego, tj. emerytur, rent, dodatków, opieki społecznej, ubezpieczeń społecznych- nie wymaga zameldowania. Jest oparta na systemie PESEL. Przynajmniej, taka powinna być. Nie mam zameldowania, otrzymuję wszystkie świadczenia.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA