REKLAMA

MEN: groźba likwidacji małych szkół oraz zwolnień nauczycieli

  • Autor: bad
  • 04 kwietnia 2016 17:37
MEN: groźba likwidacji małych szkół oraz zwolnień nauczycieli

Anna Zalewska Minister Edukacji Narodowej uczestniczyła w debacie oświatowej w Rzeszowie.
Tematem piątej już debaty wojewódzkiej było finansowanie oświaty.
Która forma finansowania jest najbardziej odpowiednia? Subwencja oświatowa, dotacja celowa, czy dochody własne samorządów?

Podczas swojego wystąpienia minister edukacji Anna Zalewska mówiła o konieczności prowadzenia szerokiej dyskusji na temat edukacji, w szczególności o sposobach jej finansowania. Ze względu na szereg problemów w oświacie, w ramach których niż demograficzny jest jednym z poważniejszych, zmiana systemu finansowania w Polsce staje się koniecznością.

Czytaj też: Koniec z godzinami karcianymi. Od kiedy?

– W Polsce z roku na rok ubywa dzieci w szkole. W kolejnych kilkunastu latach będziemy mieli o dwa miliony mniej uczniów. Musimy wspólnie podejmować trudne decyzje – podkreśliła minister edukacji. – Konieczne jest, aby zastanowić się, w jaki sposób poradzić sobie z niżem demograficznym i jak nie doprowadzić do likwidacji małych szkół oraz zwolnień nauczycieli – powiedziała szefowa MEN.

Podczas dyskusji plenarnej i rozmów w grupach panelowych rozmawiano o finansowaniu oświaty samorządowej i niesamorządowej oraz wynagradzaniu nauczycieli. Dyskutowano także o strukturze wydatków na edukację, źródłach finansowania zadań oświatowych oraz ich podziale pomiędzy rządem, a samorządem terytorialnym. Próbowano odpowiedzieć na pytanie, która forma finansowania jest najbardziej odpowiednia – subwencja oświatowa, dotacja celowa, czy dochody własne samorządów.

Debata w Rzeszowie była drugim spotkaniem na temat finansowania oświaty organizowanym w ramach ogólnopolskiej akcji „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra zmiana”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA