REKLAMA

MEN podniesie kwalifikacje nauczycieli. Zajmie się tym specjalny zespół

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 26 lipca 2016 11:31
MEN podniesie kwalifikacje nauczycieli. Zajmie się tym specjalny zespół Zespół będzie działał w ramach pracy Rady Dialogu Społecznego (fot.men.gov.pl)

"Widząc potrzebę zmian w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli zaapelowałam o utworzenie, w ramach prac Rady Dialogu Społecznego, zespołu branżowego do spraw edukacji" - informuje w liście do samorządów minister edukacji Anna Zalewska.

Minister edukacji Anna Zalewska skierowała do samorządów list, w którym podziękowała za ich dotychczasowe zaangażowanie w Ogólnopolską Debatę o Edukacji „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana” i poprosiła o dalszą współpracę przy precyzowaniu szczegółowych rozwiązań dotyczących zmian w systemie edukacji.

W liście zwróciła uwagę na potrzebę doskonalenia zawodowego nauczycieli i zmiany wysokości ich wynagrodzeń.

"Przygotowywana reforma, w dalszej perspektywie, przewiduje również zmiany w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli, m.in. systemu wynagradzania i awansu zawodowego. Jednostki samorządu terytorialnego, obok nauczycielskich związków zawodowych, są bardzo ważnym partnerem w pracach nad nowymi regulacjami w tym zakresie" - czytamy w liście.

Zdaniem Zalewskiej obowiązujące przepisy dotyczące wynagrodzeń nauczycieli są nieadekwatne do zmieniających się uwarunkowań ekonomicznych i demograficznych funkcjonowania szkół.

"Wszystkie zainteresowane strony wskazują potrzebę zmiany systemu wynagrodzenia nauczycieli, gdyż obowiązujące zasady utraciły swój motywacyjny charakter. Zmiany wymaga m.in. definicja wynagrodzenia oraz sposób rozliczania środków wydatkowanych przez jednostki samorządu terytorialnego na płace nauczycieli" - pisze minister edukacji.

I informuje:

"Widząc potrzebę zmian w zakresie pragmatyki zawodowej nauczycieli zaapelowałam o utworzenie,  w ramach prac Rady Dialogu Społecznego, zespołu branżowego do spraw edukacji, w celu wspólnego wypracowania rozwiązań, z udziałem przedstawicieli nauczycielskich związków zawodowych oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego. Jestem przekonana, że dzięki merytorycznej dyskusji nad konkretnymi propozycjami, wspólnie wypracujemy gotowe rozwiązania".

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • w.potega@neostrada.pl 2016-07-27 08:29:23
    Zmiany, zmiany, zmiany... Kierunku nie dostrzegam. Trzeba zacząć od diagnozy wykonanej przez ludzi kompetentnych.
  • marek zakrzewski 2016-07-26 12:05:09
    Jak to będzie funkcjonowało? Noclegi .w bardzo przyzwoitym hotelu, wyżywienie, 1200 zł za dzień pracy eksperta. Rzecz jasna, brutto. Dostałem niedawno zaproszenie do zespołu w edukacji. Takie byly warunki, ale nie moja branża.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA