REKLAMA

MEN szacuje, że 45 tys. dzieci 7-letnich ma powtarzać klasę w szkole

  • Autor: PAP
  • 17 maja 2016 16:13
MEN szacuje, że 45 tys. dzieci 7-letnich ma powtarzać klasę w szkole Do końca 2016 r. subwencja oświatowa skierowana do samorządów obejmuje wszystkie dzieci z populacji dzieci 6-letnich. (fot.:pixabay.com)

45 tys. 7-letnich dzieci, które w wieku 6 lat obowiązkowo rozpoczęły naukę we wrześniu ubiegłego roku będzie powtarzać pierwszą klasę – szacuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. To blisko 12 proc. spośród 381 tys. 6-latków, które poszły jesienią do szkoły.

Taką możliwość stworzyła grudniowa nowelizacja ustawy o systemie oświaty znosząca obowiązek szkolny dla sześciolatków i przywracająca obowiązek szkolny w wieku siedmiu lat. 6-letnie dziecko ma prawo do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Jeśli rodzic zdecyduje inaczej, zostanie w przedszkolu. Nowelizacja umożliwiła też rodzicom dzieci sześcioletnich, którzy posłali je do pierwszej klasy, ponowne zapisanie ich do pierwszej klasy.

Jak poinformowało we wtorek (17 maja) Ministerstwo Edukacji Narodowej, powołując się na informacje uzyskane ze szkół, od września 2016 r. w klasach pierwszych szkół podstawowych rozpocznie naukę ok. 210 tys. dzieci.

W tej grupie znajdzie się: 91 tys. dzieci 7-letnich, które nie rozpoczęły obowiązku szkolnego jako dzieci 6-letnie rok wcześniej, 74 tys. dzieci 6-letnich (18 proc. rocznika), które rozpoczną dobrowolnie naukę w klasach I oraz 45 tys. dzieci 7-letnich, które obowiązkowo rozpoczęły naukę w klasie I rok wcześniej, ale postanowiły kontynuować naukę w pierwszej klasie.

Czytaj: Jak samorządy radzą sobie z nową sytuacją przedszkoli?

- To dużo. To świadczy o tym, że została postawiona dobrze diagnoza na etapie opracowania projektu ustawy, że dobrze wyczuliśmy oczekiwania rodziców, że wiele dzieci 6-letnich w klasach pierwszych jednak nie spełniało tego wymogu dojrzałości szkolnej. Cieszę się bardzo, że daliśmy możliwość rodzicom powtórzenia klasy bez żadnych konsekwencji niepromowania - powiedziała we wtorek w Katowicach wiceminister edukacji narodowej Teresa Wargocka.

Przypomniała, że do końca 2016 r. subwencja oświatowa skierowana do samorządów obejmuje wszystkie dzieci z populacji dzieci 6-letnich. - Czyli generalnie do końca roku 2016 r. samorządy mają środki na organizację klas I, z zapasem - zaznaczyła.

1 września ubiegłego roku naukę w I klasie szkoły podstawowej rozpoczęło ogółem 611 tys. dzieci.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wdzivny 2016-05-17 17:09:27
    Najlepiej zlikwidować podstawówki i wprowadzić trzyletnie zimówki. Dla większości to wystarczy by być drugą i trzecią kategorią, a dla ambitnych z pierwszej kategorii, wprowadzić kursy dla dorosłych. Na tle Europy, gdzie dzieci uczęszaj do szkoły nawet od czwartego roku życia, będzie to doskonały przykład wyższości intelektualnej Polaków, a zwaszcza jego władz.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA