REKLAMA

Metropolia Śląska będzie liczyła 23 miasta?

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: Portalsamorzadowy/JS
  • 18 stycznia 2016 14:01
Metropolia Śląska będzie liczyła 23 miasta? Powstanie Metropolii Śląskiej to jeden z punktów rządowego Planu dla Śląska (fot.katowice.eu)

• Prezydenci miast skupionych w Górnośląskim Związku Miast spotkali się z prezydentami i burmistrzami dziewięciu innych miast.
• Związek może zostać powiększony, na co wskazywały warianty opracowane na zlecenie GZM.
• Rozważana jest opcja powiększenia GZM o dziewięć miast wchodzących w obszar wyznaczony w strategii „Śląskie 2020+”.

W GZM powołany został zespół konsultacyjny zajmujący się analizą prawną ustawy metropolitalnej i przygotowujący kolejne kroki formalne oraz rozwiązania, które powinny znaleźć się w aktach wykonawczych do ustawy. Zespół z prof. Bogdanem Dolnickim oraz byłym wojewodą śląskim, Tomaszem Pietrzykowskim na czele jest otwarty na nowych członków.

Na ostatnim spotkaniu GZM obecni byli nie tylko przedstawiciele 14 miast tworzących związek, ale także prezydenci i burmistrzowie Knurowa, Tarnowskich Gór, Wojkowic, Mikołowa, Łazisk Górnych, Bierunia, Będzina, Czeladzi i Radzionkowa.

- Jesteśmy otwarci na miasta spoza GZM, które zechcą brać udział w pracach nad powstaniem Metropolii, teraz lub w przyszłości – mówi przewodniczący zgromadzenia GZM Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa - Ustawa otwiera bowiem drzwi do dodatkowych pieniędzy dla naszych miast - dodał.

Wśród zaproszonych są gminy, które formalnie nie mogły być członkiem GZM, ale z którymi związek współpracował np. przy grupowym zakupie prądu. Są przygotowane stosowne wzory uchwał rad miejskich.

Ekspertom pomagają pracownicy biura GZM. Przygotowano już projekt uchwały upoważniającej prezydentów miast GZM do podejmowania działań zmierzających do utworzenia związku metropolitalnego.

Czytaj całość na portalsamorzadowy.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA