REKLAMA

Miasta stanowczo o gimnazjach i sześciolatkach. "Jeszcze nie wszystko przesądzone"

  • www.portalsamorzadowy.pl
  • Autor: PortalSamorządowy.pl
  • 04 marca 2016 18:34
Miasta stanowczo o gimnazjach i sześciolatkach. "Jeszcze nie wszystko przesądzone" Wrocław, stare miasto (fot.: pixabay.com)

• Rządzący muszą zrozumieć, że samorządowcy to przedstawiciele społeczeństwa, znają swoje gminy, powiaty i to z nimi trzeba rozmawiać przed wprowadzaniem ważnych reform.
• Takie dobitne słowa usłyszała Teresa Wargocka, sekretarz stanu w MEN podczas debaty dotyczącej systemu oświaty, jaka rozgorzała podczas zgromadzenia ogólnego ZMP.
• Przedstawiciele miast liczą, że nie dojdzie do zapowiadanej likwidacji gimnazjów. W sprawie 6-latków klamka zapadła, ale gminy wciąż domagają się swobody w realizowaniu narzuconych reform.

Związek Miast Polskich, podczas zgromadzenia ogólnego w Dąbrowie Górniczej wyraził sprzeciw wobec rządowej propozycji likwidacji gimnazjów.

- Zadanie to, realizowane przez gminy począwszy od 1999 r., pochłonęło dotąd środki publiczne w wysokości 130 mld zł, w tym 8 mld wydatków majątkowych. Nie ma przy tym wyraźnych przesłanek potwierdzających obiegową opinię o złej jakości nauczania w gimnazjach – czytamy w przyjętym stanowisku ZMP.

Zdaniem przedstawicieli miast, rzetelna debata nad przyszłością gimnazjów powinna być prowadzona po przedstawieniu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej całościowej koncepcji funkcjonowania systemu edukacji w Polsce, wypracowanej w toku rozmów z udziałem JST.

Przeczytaj: Na czele Związku Polskich Województw stanął nowy lider

- Oświata, jak mała która dziedzina wymaga stałości, przewidywalności, bo jej ceną jest przecież los człowieka. Tymczasem wprowadzane obecnie reformy oświatowe odbywają się kosztem potwornego chaosu. Czekam na trzy powody, dla których trzeba zlikwidować gimnazja. Do tej pory ich nie usłyszałem. Twierdzenie, że problemy wychowawcze z młodzieżą znikną, jak zlikwiduje się gimnazja to wielkie nieporozumienie – podnosił Piotr Lech burmistrz gminy Milicz. Kierował swoje słowa do obecnej na zgromadzeniu Teresy Wargockiej, sekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Więcej na PortalSamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA