REKLAMA

Michał Wójcik: Wpływy z VAT będą wyższe niż w ubiegłym roku

 • Autor: GP
 • 21 lutego 2017 08:30
Michał Wójcik: Wpływy z VAT będą wyższe niż w ubiegłym roku Michał Wójcik pracuje jako członek kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości pod Zbigniewem Ziobro. (fot.:youtube.com)

• Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zapewniał, że prace nad uszczelnieniem systemu podatku VAT trwają. Ostatnie miesiące już pokazały pozytywne zmiany w tym zakresie.
• Wiceminister jest gotów się założyć, że efekty będą pozytywne i pieniędzy z podatku będzie więcej.
• Kluczowym elementem zmian w VAT ma być konfiskata poszerzona wymierzona w przestępców.
• W temacie reformy sądów, w tym Krajowej Rady Sądownictwa (KRS), Wójcik zaznaczył, że z jego wiedzy wynika, iż wielu sędziów w sądach rejonowych dobrze ocenia proponowane zmiany.

Prace w Ministerstwie Sprawiedliwości nabrały tempa i niebawem mają dać owoce. O tym, jakie będą następne kroki resortu Zbigniewa Ziobry mówił we wtorek (21 lutego) Michał Wójcik, wiceminister w w resorcie sprawiedliwości. Od dłuższego czasu mówi się o dwóch projektach zmian w prawie, które pilotuje Ministerstwo Sprawiedliwości..

VAT

Pierwszym tematem jest podatek VAT, który od wielu lat jest wyłudzany w tzw. karuzeli VAT-owskiej.

- Dane z ostatniego miesiąca pokazują, że był to najlepszy miesiąc od kilku lat jeśli chodzi o ściągalność podatku VAT - chwalił się dobrym wynikiem Wójcik na antenie Polskiego Radia. - Przestępcy mają się czego bać, zwłaszcza gdy wejdą nowe przepisy dotyczące wyłudzeń - akcentował.

Wiceminister stwierdził, że jest pewny dobrego rozwoju wypadków. Jest w stanie się założyć, że wpływy z tytułu VAT będą wyższe niż rok temu. - Powiem, przy okazji, że to jest związane z projektem konfiskaty - dopowiedział. - Ministerstwo Sprawiedliwości ma różne instrumenty, by ścigać za wyłudzenia.

Czytaj też: "Tylko Polska sprawiedliwa może być Polską silną"

Wedle relacji wiceministra, nowe prawo ma pozwolić łatwiej ściągać majątek za wyłudzenia. - Jak przestępca wpadnie - mówił używając kolokwializmu Wójcik - To będzie musiał udowodnić skąd ma majątek, nawet do kilku lat wstecz. Jeśli nie będzie potrafił wykazać dochodów. zostanie zastosowane tzw. rozszerzona konfiskata - konkludował polityk na antenie Polskiego Radia.

Omawiana konfiskata to, umocowane prawnie, zawłaszczenie przez państwo majątku osoby, wobec której udowodniono wyłudzenie podatku. Co istotne, takie przestępstwo jest uważane w polskim prawie za umyślne, to znaczy popełnione z własnej woli albo przynajmniej wyrażono na nie milczącą zgodę, co też Wójcik podkreślił.

Co ważne jednak, orzeczenie winy zależeć będzie od sądów, a te pozostają w konflikcie z politycznym kierownictwem resortu.

Sądy idą do reformy

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zreformować w najbliższym czasie sposób wybierania sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). To jak ma wyglądać proponowana KRS bardzo nie podoba się środowisku sędziowskiemu. Zarzuty ze strony sądów i środowiska są mocne, często przybierają postać publikacji medialnych atakujących PiS i rząd.

W poniedziałek (20 lutego) kolejną odsłoną sytuacji miedzy sędziami, a ministerstwem była ocena prof. Andrzeja Zolla, którą wygłaszał w TVP Zbigniew Ziobro. Polityk ocenił, że istnieje źle działający system w sądownictwie, który Zoll chroni.

Polska a Holandia, gdzie jest mocniejsza demokracja?

Do kolejnych osób, które bronią sądów w Polsce zaliczyć trzeba też wiceszefa Komisji Europejskiej, Holendra Fransa Timmermansa. Zagraniczny, unijny polityk krytykuje działania władzy w Polsce wobec sądów, od kiedy doszło do zmian w Trybunale Konstytucyjnym w 2016 roku.

- Nawet pan Timmermans wzywał do walki o praworządność w Polsce - przypominał wiceminister sprawiedliwości we wtorek. - Ja tymczasem przejrzałem sobie systemowi prawnemu w Holandii. Jestem zaniepokojony stanem demokracji w Holandii - sparafrazował częste wypowiedzi Timmermansa polski polityk.

- Holandia jest na znacznie niższym poziomie demokracji (niż Polska), bo w Konstytucji holenderskiej jest zapis, że sądy nie mogą badać zasad prawa i zgodności z Konstytucją - dzielił się swoimi obserwacjami Wójcik. Dla polskiego polityka prawicy widać to nawet w systemie powoływania sędziów w Holandii.

Frans Timmermans. (źródło: wikipedia.org/CC)

Wiceminister Wójcik nie zgadza się z zarzutami, że reforma KRS to upolitycznienie. Według niego ma ona wyjść na przeciw oczekiwaniom nie tylko obywateli, ale i sędziów - i z ich strony ministerstwo odnotowuje również w tym zakresie poparcie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj

 • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA