REKLAMA

Michał Wójcik: Wpływy z VAT będą wyższe niż w ubiegłym roku

  • Autor: GP
  • 21 lutego 2017 08:30
Michał Wójcik: Wpływy z VAT będą wyższe niż w ubiegłym roku Michał Wójcik pracuje jako członek kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości pod Zbigniewem Ziobro. (fot.:youtube.com)

• Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zapewniał, że prace nad uszczelnieniem systemu podatku VAT trwają. Ostatnie miesiące już pokazały pozytywne zmiany w tym zakresie.
• Wiceminister jest gotów się założyć, że efekty będą pozytywne i pieniędzy z podatku będzie więcej.
• Kluczowym elementem zmian w VAT ma być konfiskata poszerzona wymierzona w przestępców.
• W temacie reformy sądów, w tym Krajowej Rady Sądownictwa (KRS), Wójcik zaznaczył, że z jego wiedzy wynika, iż wielu sędziów w sądach rejonowych dobrze ocenia proponowane zmiany.

Prace w Ministerstwie Sprawiedliwości nabrały tempa i niebawem mają dać owoce. O tym, jakie będą następne kroki resortu Zbigniewa Ziobry mówił we wtorek (21 lutego) Michał Wójcik, wiceminister w w resorcie sprawiedliwości. Od dłuższego czasu mówi się o dwóch projektach zmian w prawie, które pilotuje Ministerstwo Sprawiedliwości..

VAT

Pierwszym tematem jest podatek VAT, który od wielu lat jest wyłudzany w tzw. karuzeli VAT-owskiej.

- Dane z ostatniego miesiąca pokazują, że był to najlepszy miesiąc od kilku lat jeśli chodzi o ściągalność podatku VAT - chwalił się dobrym wynikiem Wójcik na antenie Polskiego Radia. - Przestępcy mają się czego bać, zwłaszcza gdy wejdą nowe przepisy dotyczące wyłudzeń - akcentował.

Wiceminister stwierdził, że jest pewny dobrego rozwoju wypadków. Jest w stanie się założyć, że wpływy z tytułu VAT będą wyższe niż rok temu. - Powiem, przy okazji, że to jest związane z projektem konfiskaty - dopowiedział. - Ministerstwo Sprawiedliwości ma różne instrumenty, by ścigać za wyłudzenia.

Czytaj też: "Tylko Polska sprawiedliwa może być Polską silną"

Wedle relacji wiceministra, nowe prawo ma pozwolić łatwiej ściągać majątek za wyłudzenia. - Jak przestępca wpadnie - mówił używając kolokwializmu Wójcik - To będzie musiał udowodnić skąd ma majątek, nawet do kilku lat wstecz. Jeśli nie będzie potrafił wykazać dochodów. zostanie zastosowane tzw. rozszerzona konfiskata - konkludował polityk na antenie Polskiego Radia.

Omawiana konfiskata to, umocowane prawnie, zawłaszczenie przez państwo majątku osoby, wobec której udowodniono wyłudzenie podatku. Co istotne, takie przestępstwo jest uważane w polskim prawie za umyślne, to znaczy popełnione z własnej woli albo przynajmniej wyrażono na nie milczącą zgodę, co też Wójcik podkreślił.

Co ważne jednak, orzeczenie winy zależeć będzie od sądów, a te pozostają w konflikcie z politycznym kierownictwem resortu.

Sądy idą do reformy

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zreformować w najbliższym czasie sposób wybierania sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). To jak ma wyglądać proponowana KRS bardzo nie podoba się środowisku sędziowskiemu. Zarzuty ze strony sądów i środowiska są mocne, często przybierają postać publikacji medialnych atakujących PiS i rząd.

W poniedziałek (20 lutego) kolejną odsłoną sytuacji miedzy sędziami, a ministerstwem była ocena prof. Andrzeja Zolla, którą wygłaszał w TVP Zbigniew Ziobro. Polityk ocenił, że istnieje źle działający system w sądownictwie, który Zoll chroni.

Polska a Holandia, gdzie jest mocniejsza demokracja?

Do kolejnych osób, które bronią sądów w Polsce zaliczyć trzeba też wiceszefa Komisji Europejskiej, Holendra Fransa Timmermansa. Zagraniczny, unijny polityk krytykuje działania władzy w Polsce wobec sądów, od kiedy doszło do zmian w Trybunale Konstytucyjnym w 2016 roku.

- Nawet pan Timmermans wzywał do walki o praworządność w Polsce - przypominał wiceminister sprawiedliwości we wtorek. - Ja tymczasem przejrzałem sobie systemowi prawnemu w Holandii. Jestem zaniepokojony stanem demokracji w Holandii - sparafrazował częste wypowiedzi Timmermansa polski polityk.

- Holandia jest na znacznie niższym poziomie demokracji (niż Polska), bo w Konstytucji holenderskiej jest zapis, że sądy nie mogą badać zasad prawa i zgodności z Konstytucją - dzielił się swoimi obserwacjami Wójcik. Dla polskiego polityka prawicy widać to nawet w systemie powoływania sędziów w Holandii.

Frans Timmermans. (źródło: wikipedia.org/CC)

Wiceminister Wójcik nie zgadza się z zarzutami, że reforma KRS to upolitycznienie. Według niego ma ona wyjść na przeciw oczekiwaniom nie tylko obywateli, ale i sędziów - i z ich strony ministerstwo odnotowuje również w tym zakresie poparcie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA