REKLAMA

Miesięcznica smoleńska, koszty ochrony: Kontrmanifestanci zapłacą za zakłócanie miesięcznicy?

  • Autor: PAP/AT
  • 11 lipca 2017 13:54
Miesięcznica smoleńska, koszty ochrony: Kontrmanifestanci zapłacą za zakłócanie miesięcznicy? Opozycja bardzo lubi wyliczać, ile kosztuje zabezpieczanie przez policję prawa obywateli do korzystania z prawa do zgromadzeń - powiedział senator PiS (Jan Maria Jackowski, fot.janmariajackowski.pl)

Należy rozważyć, że być może ci, którzy z premedytacją zakłócają różne manifestacje, powodują, że siły policyjne muszą być zwiększone, powinni ponosić tego koszty - ocenił senator PiS Jan Maria Jackowski.

• Szef MSWiA Mariusz Błaszczak powiedział, że rozmawiał w prezydium klubu PiS, by zmienić Prawo o zgromadzeniach "obciążając kosztami tych, którzy deklarują np. zablokowanie" zgromadzeń.

• Nic mi nie wiadomo, żeby istniał jakiś projekt ustawy w tym zakresie - skomentował Jackowski.

• Część opozycji uważa, że łamanie prawa jest cnotą, w związku z tym należy to rozważyć - dodał.

Natomiast nie ma w tej chwili, przynajmniej nic mi nie wiadomo, żeby istniał jakiś projekt ustawy w tym zakresie

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak w radiowej Trójce powiedział, że rozmawiał w prezydium klubu PiS, by zmienić Prawo o zgromadzeniach "obciążając kosztami tych, którzy deklarują np. zablokowanie" zgromadzeń. "No bo oni są sprawcami tych kosztów, wzrostu tych kosztów" - powiedział minister.

Jackowski powiedział w Sejmie, że opozycja bardzo lubi wyliczać, ile kosztuje zabezpieczanie przez policję prawa obywateli do korzystania z prawa do zgromadzeń.

"W związku z powyższym, ponieważ część opozycji uważa, że łamanie prawa jest cnotą i zrobi z tego pewnego rodzaju recydywę, należy rozważyć - że być może ci, którzy łamią prawo, zakłócają z premedytacją, powodują, ze muszą być zwiększone siły policji użyte do zabezpieczenia różnych manifestacji - powinni za to ponosić koszty" - powiedział senator PiS.

Podkreślił, że nie zna szczegółów, komentuje w tej chwili wypowiedź ministra spraw wewnętrznych i administracji, z którą się "co do zasady" zgadza.

"Natomiast nie ma w tej chwili, przynajmniej nic mi nie wiadomo, żeby istniał jakiś projekt ustawy w tym zakresie. Rozumiem, że była to propozycja, którą należy rozważyć" - zaznaczył Jackowski.

Odpowiadając na pytania, czy propozycja szefa MSWiA nie jest "biczem finansowym" senator PiS odpowiedział: "To nie jest bicz finansowy, tylko to jest doprowadzenie do sytuacji, żeby ci, którzy chcą w sposób legalny manifestować mieli prawo do takiej manifestacji, a nie byli zakłócani przez tych, którzy podejmują działania o charakterze nielegalnym".

Czytaj też: Koszty ochrony manifestacji poniosą blokujący? Obywatele RP: Śmieszne rzeczy

Podkreślił, że każdy w Polsce może manifestować. "Mogą być kontrmanifestacje, i ze względów bezpieczeństwa, i ze względów na takie sytuacje, jakie mamy obecnie, jest ta zasada, że ta kontrmanifestacja musi być oddalona o 100 metrów, ale nikomu nie zabrania się manifestować" - powiedział senator PiS.

"My nikogo nie stawiamy ponad prawem" - podkreślił.

Od kwietnia obowiązują zmiany w Prawie o zgromadzeniach, które dały pierwszeństwo tzw. zgromadzeniom cyklicznym, czyli np. miesięcznicom. Ustawa daje możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie.

Szef MSWiA mówiąc o propozycji obciążania kontrmanifestantów kosztami ochrony manifestacji, dodał, że chodzi np. o ruch Obywatele RP. To ta organizacja zapowiadała zablokowanie poniedziałkowych obchodów 87. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie. "Mówią, że będą blokować, mówią, że dążą do awantur, to niech za to zapłacą" - stwierdził minister. Ostatecznie w poniedziałek nie doszło zapowiadanej przez Obywateli RP blokady, odbyła się na Placu Zamkowym kontrmanifestacja.\

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • urodzony Warszawiak 2017-07-11 23:06:24
    Do ewa15713: Opanowała cię pomroczność jasna i bredzisz jak potłuczony. Jeżeli tak bronisz demokracji, to dlaczego odmawiasz innym prawa do manifestowania? Twoja filozofia jest wyjątkowo pokrętna, a nienawiść do zwolenników PiS-u godna pożałowania. Czy ktokolwiek kiedykolwiek blokował jakiekolwiek marsze zwolenników pseudodemokracji? Wasza nienawiść skierowana zawsze w jednym kierunku, doprowadzi was w końcu do samozagłady i mam nadzieję, że nastąpi to już wkrótce. Oby jak najmniej w Polsce bezmyślnych oszołomów w twoim stylu.
  • ewa15713 2017-07-11 17:26:53
    A JJJJJJJa mówię że jestem w posiadaniu złotej góry i nie odprowadzam żadnych podatków z uzysków i co Panna to ????? , każdy w Polsce może manifestować. "Mogą być kontrmanifestacje, Szef MSWiA mówiąc o propozycji obciążania kontrmanifestantów kosztami ochrony manifestacji, dodał, że chodzi np. o ruch Obywatele RP. To ta organizacja zapowiadała zablokowanie poniedziałkowych obchodów 87. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie. "Mówią, że będą blokować, mówią, że dążą do awantur?????????, to niech za to zapłacą" - stwierdził minister. Biedni Ci policjanci że muszą wykonywać Pańskie polecenia , Jeżeli życzę sobie obrony bo się boję to płacę za tę obronę. Jeżeli PIS kogoś się boi i potrzebuje obrony to niech płaci. Kontrmanifestanci nie boją się ani Pana ani klakierów PISu więc nie potrzebują ochrony a to że ludzie nie mogą demonstrować, bo Jarosław Kaczyński chce odprawić swój prywatny seans nienawiści to insza inszość, choć PiS uchwaliło nowelizację prawa o zgromadzeniach, w świetle której nasza demonstracja była tu nielegalna to przecież wiemy, że jest to niekonstytucyjne . PiS-owski zakaz zgromadzeń nie działa, pokazało to wczoraj polskie społeczeństwo i wolni obywatele RP, naszego wspólnego kraju, a , a Pan Panie Błaszczak niech Pan poprosi Pana Boga o odrobinę rozumu bo kult Pana Kaczyńskiego całkiem go Pana pozbawił. Polska to my a my nie damy się wyganiać z ulic i placów. Polacy to mądry naród i trzeba to szanować!!!!!!!!!!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA