REKLAMA

Miesięcznica smoleńska: Koszty ochrony manifestacji poniosą blokujący? Obywatele RP: Śmieszne rzeczy

 • Autor: PAP/AT
 • 11 lipca 2017 13:05
Miesięcznica smoleńska: Koszty ochrony manifestacji poniosą blokujący? Obywatele RP: Śmieszne rzeczy PiS-owski zakaz zgromadzeń nie działa, pokazało to wczoraj polskie społeczeństwo i wolni obywatele RP - powiedział Paweł Kasprzak (fot.twitter.com/ObywateleRP)

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapowiadając zmiany w prawie, tak by koszty ochrony manifestacji ponosili ci, którzy je blokują wygaduje rzeczy śmieszne - powiedział lider stowarzyszenia "Obywatele RP" Paweł Kasprzak.

• Mariusz Błaszczak powiedział, że rozmawiał w prezydium klubu PiS, by zmienić Prawo o zgromadzeniach "obciążając kosztami tych, którzy deklarują np. zablokowanie" zgromadzeń.

• Lider stowarzyszenia "Obywatele RP" Paweł Kasprzak stwierdził, że Błaszczak zapowiadając te zmiany "wygaduje rzeczy śmieszne".

• Jeżeli chce mnie obarczyć kosztami finansowymi - zapłacę - dodał.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak powiedział w radiowej Trójce, że rozmawiał w prezydium klubu PiS, by zmienić Prawo o zgromadzeniach "obciążając kosztami tych, którzy deklarują np. zablokowanie" zgromadzeń. "No bo oni są sprawcami tych kosztów, wzrostu tych kosztów" - powiedział minister.

Dodał, że chodzi np. o ruch Obywatele RP. To ta organizacja zapowiadała zablokowanie poniedziałkowych obchodów 87. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej w Warszawie. "Mówią, że będą blokować, mówią, że dążą do awantur, to niech za to zapłacą" - stwierdził minister. Ostatecznie w poniedziałek (10 lipca) nie doszło do zapowiadanej przez Obywateli RP blokady, odbyła się na Placu Zamkowym kontrmanifestacja.

"PiS uchwaliło nowelizację prawa o zgromadzeniach, w świetle której nasza demonstracja była tu nielegalna. Ale się odbyła. PiS-owski zakaz zgromadzeń nie działa, pokazało to wczoraj polskie społeczeństwo i wolni obywatele RP, naszego wspólnego kraju, wspólnego z ministrem Błaszczakiem" - mówił Kasprzak na konferencji prasowej zorganizowanej na Krakowskim Przedmieściu.

Czytaj też: Petru: Ustawa o zgromadzeniach odbiera prawa obywatelskie

"Jeżeli on chce mnie obarczyć kosztami finansowymi - fantastycznie, zapłacę" - dodał Kasprzak. Według niego, minister Błaszczak "wygaduje rzeczy śmieszne".

Od kwietnia obowiązują zmiany w Prawie o zgromadzeniach, które dały pierwszeństwo tzw. zgromadzeniom cyklicznym, czyli np. miesięcznicom. Ustawa daje możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie.

Kasprzak dziękował też uczestnikom poniedziałkowej kontrdemonstracji, których - jak podkreślił - było bardzo dużo. "Dziękuje obywatelom, ze determinację w obronie najbardziej podstawowych ludzkich wartości i w obronie podstawowych praw człowieka - mówił.

Czytaj też: Ludzie nie mogą demonstrować, bo Jarosław Kaczyński chce odprawić swój seans nienawiści

"Chciałem też podziękować policji, bo zostaliśmy wyjątkowo łagodnie potraktowani" - powiedział Kasprzak. Dodał, że policja zachowała się "fair i profesjonalnie" wobec manifestujących Obywateli RP. Jednak, w jego ocenie, prawo zostało złamane wobec stowarzyszeń "Osa" i "Tama", których zgromadzenia zostały rozwiązane.

Dopytywany, jakie będą działania Obywateli RP w związku z kolejnymi miesięcznicami, Kasprzak zadeklarował, że będą się odbywały kolejne kontrmanifestacje. "Jak będą wyglądały? Nie mam pojęcia, to Mariusz (Błaszczak - red.) zarządza tym terenem, jak pokazał nam wczoraj dosyć dobitnie. Jedno jest pewne - my tu będziemy" - powiedział Kasprzak.

W poniedziałek w Warszawie odbyły się obchody 87. miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Wieczorem uczestnicy przeszli w marszu pamięci z warszawskiej archikatedry św. Jana - gdzie odprawiona została msza w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej - przez Plac Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, przed Pałac Prezydencki. Tam przemówienie miał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Również w poniedziałek została zorganizowana przez ruch Obywatele RP kontrmanifestacja - odbyła się na Placu Zamkowym, uczestnicy zgromadzili się wokół Kolumny Zygmunta. Obok wygrodzona barierkami przebiegała trasa comiesięcznego marszu pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. Organizatorzy kontrmanifestacji zarządzili, by tuż przed rozpoczęciem marszu pamięci, zgromadzeni opuścili Plac Zamkowy - przenieśli się wtedy na Pl. Piłsudskiego, gdzie złożyli białe róże przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • złota rybka 2017-07-11 23:53:18
  Do ewa15713: PiS na pewno nie boi się oszołomów nawołujących do rozrób na ulicy, oszołomów prowokujących na ulicy zamieszki. Klakierom opłacanym przez wrogie Polsce siły śni się po nocach drugi Majdan i obalenie legalnie wybranego Rządu. Na szczęście Polska to nie dzika Ukraina, więc chore urojenia pozostaną tylko i wyłącznie snem wariata.
 • ANNA 2017-07-11 18:35:21
  Do Solidarność Obywatelska : a z kim wy jesteście solidarni? Wy będziecie nam mówić, kiedy i jak możemy, a kiedy nie wolno nam demonstrować?I wy to nazywaćie demokracją? A... ludową! Tak dokładnie było za komuny, jednym wolno było wszystko a innym pały. Dobrze to pamietamy. Solidarność SBecka się odezwała. Śmieszne.
 • Solidarność Obywatelska 2017-07-11 17:46:10
  Tyko patrzeć jak obarczą tyko kogo kosztami w milionach złoty ochrony Jarosława Kaczyńskiego.
 • ewa15713 2017-07-11 17:05:40
  Paaaaaaaaaaaaanie Błaszczak jeżeli życzę sobie obrony bo się boję to płacę za tę obronę. Jeżeli PIS kogoś się boi i potrzebuje obrony to niech płaci.Kontrmanifestanci nie boją się ani Pana ani klakierów PISu więc nie potrzebują ochrony a to że ludzie nie mogą demonstrować, bo Jarosław Kaczyński chce odprawić swój prywatny seans nienawiści to insza inszość, choć PiS uchwaliło nowelizację prawa o zgromadzeniach, w świetle której nasza demonstracja była tu nielegalna to przecież wiemy, że jest to niekonstytucyjne . PiS-owski zakaz zgromadzeń nie działa, pokazało to wczoraj polskie społeczeństwo i wolni obywatele RP, naszego wspólnego kraju, a Pan Panie Błaszczak niech Pan poprosi Pana Boga o odrobinę rozumu bo kult Pana Kaczyńskiego całkiem go Pana pozbawił. Polska to my a my nie damy się wyganiać z ulic i placów. Polacy to mądry naród i trzeba to szanować!!!!!!!!!!!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA